Sapancanın nesi meşhur

'Türkiyem' forumunda Meryem tarafından 24 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Sapancanın nesi meşhur

  [​IMG]

  SAPANCA'nın NESİ MEŞHUR

  İstanbul-Ankara yolunda gidip gelenlerin yakından bildiği bir yöre Sapanca... İzmit'ten sonra birden karşınıza çıkan Sapanca Gölü ve gölü çevreleyen yeşillik hemen içinizi açmaya başlıyor. Sapanca'ya trenle ulaşım da mümkün.

  [​IMG]

  İlçenin en önemli zenginliği Sapanca Gölüdür.

  [​IMG]

  Sapanca deyince ilk akla gelen ıslama köftedir. Izgarada pişirilen köftelerin yanında en az köfteler kadar lezzetli olup tek başına bile yenebilecek ekmekler ikram ediliyor. Özel olarak hazırlanmış soslu kemik suyuna banıp, ısıtılarak yumuşatılan bu ekmek dilimleri ile yenen köftelerin tadına doyum olunmuyor.

  [​IMG]

  Sapanca'nın yabani söğütten yapılan sepetleri meşhur. Nişan sepetinden, çöp sepetine, bebek beşiğinden saksılığa kadar evin her yerinde kullanılabilecek sepetleri burada bulmak mümkün.Hem üretim hem de satış yapılıyor. Sepetlerinin de evladiyelik olduğunu söylüyorlar.Sepet yapmak hiç de kolay iş değil. Hem sabır gerekli hem de kol gücü... Söğütler ıslakken örülüyor, sonra kurumaya bırakılıyor.

  [​IMG]

  Sapanca'dan kiremitte alabalık keyfi yapmadan dönmemek gerekiyor. Alabalık somon balığının bir türü. Sapanca'da gökkuşağı alabalığı üretiliyor.Alabalığın ızgarası, güveci, ve mısır ununda tavası yapılıyor.

  [​IMG]

  Eritilmiş peynir ve kiremitte kaşarlı mantar da Sapanca'da mutlaka yenilmesi gereken yemekler...

  [​IMG]

  Sapanca'da bahçe bitkisi üreten irili ufaklı birçok yer var. Eğer isterseniz buradan doğadan bir parçayı şehre dönerken evinize götürebilirsiniz.

  Sapanca'nın iklimi bahçe bitkiciliği için çok uygun. Bu sayede burada 50'ye yakın bitki türü yetiştiriliyor.

  [​IMG]

  Kırkpınar'daki Naturel Botanik Parkı özellikle çocuklu aileler için ideal. Ördekler ve kazların yüzdüğü havuzun yanında sabah kahvaltısından akşam yemeğine bütün bir günü geçirebilirsiniz.