Sapancanın Gezilecek Yerleri

'Türkiyem' forumunda EyLüL tarafından 24 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Sapancanın Gezilecek Yerler
  Sapancanın Gezilecek Yerleri Nelerdir?
  Sapancanın Gezilecek Yerleri ve Resimleri

  Şehirler arası yolculuk yapan kişilerin yarım saatlik mola diyerek yönünü çevirdiği ama bir kez gittikten sonra defalarca ziyaret etmekten vazgeçemediği bir noktadır Sapanca. İstanbullu olmayıp ta köyünü özleyenlerin ise tamamen doğal ürünleri ve temiz havasıyla köy özlemini giderebileceği bir uğrak noktası

  Sapanca, Sakarya iline bağlı bir ilçedir. Kuzeyinde Sapanca Gölü, doğusunda Sakarya merkez ilçesi Adapazarı, güneyinde Samanlı Dağları, Geyve ve Pamukova İlçesi, batısında da Kocaeli merkez ilçesi İzmit yer alır. Sakaryanın yüzölçümü en küçük, nüfus yoğunluğu en fazla olan ilçesidir. Bu ünvanı kazanma nedeni ise şüphesiz ki sizi kendisine doğru çeken ve etrafında bir gezintiye davet eden sapanca gölüdür.

  Sapanca, yol kenarı durak noktası olması dışında İstanbula yakınlığı ve göl çevresindeki küçük kır evleri ile restoranları sayesinde ziyaretçi sayısını her geçen gün arttırmakta ve turizm yönünü geliştirmektedir.

  Sapanca küçük bir ilçe olmasına rağmen içersinde gölden gelen mavi renkler ile birleşmiş yaprak yeşilini saklayan bir çok şirin köyü bulunmaktadır. Her köşesinde farklı bir manzara ve farklı bir lezzet bulacağınız Sapancanın ziyaret edilmeden geçilmemesi gereken köylerinden biri de Kıyı köy.


  Gözlerinizi kapatıp tatil kelimesini düşündüğünüz zaman aklınıza ilk gelen şey çoğu zaman mavi ve yeşilin birleşmiş hali ve sessiz bir sahil olur. İşte bu küçük köyde kendinizi o hayalin tam ortasında bulabilirsiniz. Size eşlik eden şey deniz kokusu olmasa da tüm ihtişamıyla karşınızda durup, uçsuz bucaksız görünen sapanca gölü, burada yürüyüş yapmak ve balık molası vermek için harika bir yer.

  Yemek için köyde, göl kenarında bulunan Kıyı Köy Restoranı tercih edebilirsiniz fiyatları normal, servisi biraz yavaş olsa da bahçesinde ve göl üzerinde bulunan küçük çardaklar, gölün hemen kenarındaki masalar ve o eşsiz manzara negatif olan her şeyi görmezden gelmenizi sağlayabilir.

  Eğer piknik yapmak isterseniz göl kenarında bulunan harika yeşillikler üzerine sofranızı kurarak doyumsuz bir manzara eşliğinde sofranızdaki lezzete lezzet katabilir ve göl içersindeki onlarca çeşit balığa ekmek atabilirsiniz. Dilerseniz yemeğinizi yedikten sonra deniz bisikleti ile sapanca gölünde küçük bir tur yapabilir hatta Maşukiye tarafına doğru ilerleyip su sporlarından da faydalanabilir yaz aylarının sıcağında serin ve keyifli bir pazar geçirebilirsiniz.

  Eğer tatlı sevenlerdenseniz eve dönerken kıyı köye 1- 2 km uzaklıktaki çikolata fabrikasını da ziyaret etmenizi önerebiliriz. Üretim yapılan fabrikanın hemen yanında bulunan perakende satış mağazasındaki çikolatalar, rengarenk görüntüsü ve farklı tatlarıyla gününüze yeni bir lezzet katacaktır

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  Sapanca Aygır Deresi
  Sapanca gölüne dökülen derelerden biri olan Aygır Deresi, yürüyüş yapmaya müsait parkurları, yaz aylarında girilebilen küçük gölcükleri ile ilgi görmektedir.

  Sapanca Çiğdem Yaylası
  Çiğdem Yaylası, Sapanca'ya 20 Km. mesafede yer alan bir yayladır. Yaylada her yıl temmuz ayının ikinci haftası şenlikler düzenlenmektedir.
  Yayla ülkemizin en güzel 10 yaylası içerisinde yer almaktadır.
  [​IMG]

  Sapanca İstanbul Dere
  İstanbuldere, kestane ve kayın ağaçlarının arasından akan dere, dere içinden ve kenarından devam eden yürüyüş parkuru, doğa severleri oldukça memnun etmektedir.
  Özellikle yaz aylarında Sapanca'da doğa ile içiçe vakit geçirmek isteyenler için harika bir yerdir.


  [​IMG]


  Sapancaya Ulaşım: TEM otoyolundan İzmit istikametine doğru devam edip, Sapanca gişelerinden çıktıktan sonra Sapancaya kolayca ulaşıyorsunuz. Sapanca, İstanbul arası yaklaşık 1 saat sürmektedir.

  [​IMG]
  [​IMG]