Sapanca Kaplıcaları

'Ders notları' forumunda Sitem tarafından 23 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Sapancada bulunan Kaplıcalar hangileridir
  sapanca kaplıca otelleri,
  Sapanca Kaplıcaları nelerdir bilgi

  Sapanca Kaplıcaları

  Sakarya termal kaynaklar bakımından oldukça zengin bir potansiyele sahip. Acısu İçmesi, Kil Hamamı Kaplıcaları, Kuzuluk Kaplıcaları, Çökek Kaplıcası ve Ilıcak Köyü Gazlı Suyu her yıl binlerce kişiyi ağırlıyor. Özellikle Kuzuluk Kaplıcaları yörede sağlık turizminin gelişmesinde önemli bir rol oynuyor. Sapanca bölgesindeki lüks otellerdeki spa, wellness ve sağlık terapileri büyük şehirlerin stresinden arınmak isteyenler için..

  Kuzuluk Kaplıcaları

  Kuzuluk Evleri, Kuzuluk Beldesinde bulunan tek kür merkezi. Merkezde lokanta, eğlence merkezi, kafeterya, alış-veriş merkezi, 20 araçlık go-kart araç pisti bulunuyor. Şifalı kaplıca sularından yararlanmak için, kapalı havuz ve dairelerin içinde bulunan küvetler kullanılıyor. Bunun için tavsiye edilen su sıcaklığı 36-38 derecedir.  Faydası: İçme suyu olarak hazmı kolaylaştırıcı bir özelliği vardır. Banyo olarak kullanılırsa romatizma, siyatik ve mafsal ağrılara iyi gelir. Su sıcaklığı 80 derecedir.

  Kil Hamamı Kaplıcaları

  Tarihi dokusunu kaplayan Taraklı İlçesine bağlı Hacıyakuplar köyü sınırları içerisindeki Kil Hamamı Kaplıcaları, Taraklıya 7 km, Adapazarına 55 km, İstanbula ise 185 km mesafededir. Kaplıca bir dere kenarında ve çam ormanları arasında yer alıyor. Tesislerin bahçesinde eski kaplıca binası da bulunuyor ancak günümüzde kullanılmıyor. 70 yatak kapasiteli kaplıca tesisinde duşlu, balkonlu, teraslı ve baraka tipi odalar bulunuyor. Ayrıca kaplıcanın çevresi kamp yapmaya da çok uygun.

  Faydası: 39 derece sıcaklığa sahip olup romatizma, kadın hastalıkları, sinir hastalıklarına iyi gelmektedir.

  Çökek Kaplıcası (Akyazı)

  Kuzuluk beldesi sınırları içinde bulunan kaplıcada toplam 9 kuyu bulunmaktadır. Bunlardan 4ü su, 5i ise çamur banyosu olarak kullanılmaktadır. Kaplıca suyu romatizma, siyatik ve kaşıntılara iyi gelmektedir.

  Ilıca Köyü Gazlı Suyu
  Kaplıca, Geyvenin 15 km güneydoğusunda Geyve-Taraklı yolunun 13. kilometresinden ayrılan bir yoldan gidilen Ilıcak köyü içinde yer almaktadır. Mineral yönünden çok zengin ve şifalı olan kaplıca suyu bromür ve iyodür de içermektedir. Suyun ortalama sıcaklığı 26 derecedir.

  Acısu İçmesi (Geyve)

  Gölpazarı yolu üzerinde Geyve İlçesinin 5 kilometre güneydoğusunda, Ahibaba köyünde bulunan içme, tadı nedeniyle acısu diye adlandırılır. Su sıcaklığı 26 derece olup, mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelmektedir. Suyun çevresi, içinden akan dere ve doğal çevresi ile mesir eve dinlenme yeri olarak özellikle hafta sonları birçok ziyaretçi ağırlamaktadır.