Şanlıurfa'da öğrenciler öğretmen bekliyor

'Haberler' forumunda Sibel tarafından 25 Eyl 2010 tarihinde açılan konu

  1. Şanlıurfanın Siverek İlçesi'ne bağlı 23 haneli 230 nüfuslu Tanrıverdi Köyünde 20 öğrenci, her sabah önlüklerini giyerek okul bahçesinde öğretmenlerin gelmesini bekliyor. Saatlerce bekleyen öğrenciler, öğretmenlerin gelmemesinin hüznüyle buruk bir şekilde evlerine geri dönüyorlar.


    Siverek İlçesi'nin Karakeçi Beldesi'ne bağlı Tanrıverdi Köyüne yeni eğitim- öğretim yılında öğretmen atanmadığı için dersler boş geçiyor. Köy Muhtarı Mahmut Akıl, defalarca öğretmen ataması yapılması için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurduğunu, ancak bir sonuç alamadığını söyledi. Akıl, “Tüm girişimlerimize rağmen bize öğretmen verilmedi. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, kız çocuklarının okula gönderilmesini istiyor. Biz çocuklarımızı okula gönderiyoruz ama öğretmen yok. Biz çocuklarımızı tarlaya pamuk, fıstık veya fındık toplamaya da göndermiyoruz. Sırf çocuklarımız okusun diye eğitimlerine ilk günde başlamalarını istedik ama öğretmen verilmedi. Çocuklarımız her sabah büyük bir sevinçle önlüklerini giyip okul bahçesinde bir umutla öğretmen yolunu gözlüyor. Öğretmen gelmeyince üzüntüyle eve geri dönüyorlar dedi.

    ÖĞRETMENİN YOLUNU GÖZETLİYORLAR

    Okulların açılmasının üzerinden 4 gün geçmesine rağmen her gün okula gelen 13 kız, 7 erkek öğrenci, okulun bahçesinde sıraya girip Öğrenci Andı'nı okuyarak, ardından okulun duvar dibinde saatlerce oturup öğretmenin geleceği yolu gözetliyor. Bu sırada öğrencilerin velileri ise okul bahçesinde boş geçen derslerin bitmesini bekledi. Okumayı ve okulu çocuk sevdiklerini söyleyen öğrenciler, biran önce okullarına öğretmen atamasının yapılmasını devlet büyüklerinden istedi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise öğretmen sıkıntısı sorununu yaşadıklarını ancak önümüzdeki günlerde yapılacak atamalarla bu sorunların giderileceğini belirtti
    :(