Sanal ortamda da yalan söylemek haramdır'

'Haberler' forumunda Pardus tarafından 8 Aralık 2009 tarihinde açılan konu


 1. 'Sanal ortamda da yalan söylemek haramdır'  Sakarya Müftüsü Sinan Cihan, internette yalan söylemenin neredeyse sıradanlaştığına dikkat çekerek söylenen yalanın gerçek hayattakinden hiçbir farkı olmadığını söyledi.

  Cihan "Yalan yalandır, sanalı, gerçeği olmaz. Yalan söylemek günahtır ve haramdır." dedi.

  Cihan, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, sanal ortamdaki sohbet ve paylaşım sitelerinde insanların çok kolay yalan söyleyebildiklerini, pek önemsenmeyen bu durumun toplum için tehlikeli bir gidiş olduğu uyarısında bulundu.

  İnsanların sanal âlemde kendilerini olduğundan farklı tanıtmalarının, yalana başvurmalarının giderek yaygınlaştığını ifade eden Cihan, bir Müslüman'ın ne gerçek, ne de sanal âlemde yalan söylememesinin söz konusu olamayacağını kaydetti. Cihan, dinin yalanı yasakladığını, yalan söylemenin günah ve haram olduğunu vurguladı.

  Sanal ortamda yalan söylemenin normal kabul edilip sıradanlaştığının altını çizen Cihan şöyle konuştu: " Bu gün hayatın neredeyse bir parçası haline gelen internetteki sanal ortamda kişiler kendileriyle ilgili gerçek bilgiler yerine yalan söylemeyi, kendilerini olduğundan farklı göstermeye çalışıyorlar. Sanal ortamda sıradanlaşan yalanın gerçek hayata da etkisi görülüyor. Bu çok üzücü bir durum. Ayrıca bazen sanal ortamda söylenen yalanlar sebebiyle gerçek hayatta tanışan kişiler hayal kırıklığına sebep oluyor. Bu durum kavgalara, cinayetlere kadar gidebiliyor. "

  "TANIMADIĞIMIZ KİŞİLERDEN HELALLIK ALAMAZSINIZ"

  Sanal ortamda söylenen yalanın gerçek hayattaki etki alanından daha geniş olduğunu belirten Cihan, "Belki gün içinde yüz yüze görüşülen birkaç kişiye yalan söylenebilir. Pişman olunursa helallik alınabilir. Ancak sanal ortamda bir tuşla binlerce kişiye ulaşıldığından yalanın etki alanı daha büyük oluyor. Yine sanal âlemde hiç tanımadığımız birçok insanla gün içinde sohbet ediyoruz. Belki bu kişilerin bir çocuğuyla bir daha hiç yazışmıyoruz. Unutup gidiyoruz. Sanal âlemde söylediğimiz yalandan pişman olsak bile bu insanları bulup helallik istemek mümkün değil." ifadelerini kullandı.

  CİHAN
    2. Cevap: Sanal ortamda da yalan söylemek haramdır'

  bencede sanal olarak deil yalan söylemek günah
    3. Cevap: Sanal ortamda da yalan söylemek haramdır'

  günah günahtır sanalı gerçeği de ama en kötüsü sanal alemdeki yalanlar,çünkü sanal alemde yalan söylemek çok daha kolay hepimiz dikkatli olmalıyız ,şeytana uyup yolumuzu saptırmamalıyız
    4. Cevap: Sanal ortamda da yalan söylemek haramdır'

  tşkler paylaşımın için bence herşey gerçek olmalı burası yada reel farketmez
    5. Cevap: Sanal ortamda da yalan söylemek haramdır'

  Paylasım Iıcn Saolun Ellerıne Saqlık Bencede Yalan Yalandır Sanal Veya Gercek Olmass
    6. Cevap: Sanal ortamda da yalan söylemek haramdır'

  :f30::f40:
    7. Cevap: Sanal ortamda da yalan söylemek haramdır'

  Yalanın gerçeği sanalı mı olurmuş yaw yalan her yerde yalandır.
    8. Cevap: Sanal ortamda da yalan söylemek haramdır'

  Paylaşım için teşekkürler..
   


Similar Threads: Sanal ortamda
Forum Başlık Tarih
Haberler Çakma alışveriş siteleri sanal dolandırıcılık 11 Ekim 2011
Haberler Sanalika neden kapatıldı, Ne zaman açılacak 4 Şubat 2011
Haberler Sanalika Giriş 28 Ocak 2011
Haberler Gerçek Ve Sanal Arası Aşk 28 Aralık 2010
Haberler Türk-çin sanal savaşı kızıştı 15 Temmuz 2009