Salvador Dali Sergisi İstanbul Tophane

'Medya Bölümü' forumunda Aysell tarafından 25 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. 2012 Salvador Dali Sergisi Tophane
  Salvador Dali Sergisi İstanbul 2012


  [​IMG]

  Salvador Dali 121 eseriyle İstanbul'da. Sergi 23 Aralık'ta başladı ve bitiş tarihi: 26 Şubat 2012.Tophane-i Amire Kültür Merkezi'nde olan serginin başlangıç saati 10:00 ve bitiş saati 19:00. Bilet fiyatları ise tam 12 TL, öğrenci 7 TL.

  Tophane-i Amire Kültür Merkezi Adresi: Boğazkesen Cad. Defterdar Yokuşu No.2 Tophane/Beyoğlu

  Tophane-i Amire Kültür Merkezi Telefon: 0212 252 16 00

  [MAP]Tophane-i Amire, Beyoğlu, Türkiye[/MAP]


  İlahi Komedya
  1950li yılların başlarında dönemin İtalyan hükümetinin, Dantenin 700. doğum günü şerefine Daliden İlahi Komedyayı resimlemesini istemesi üzerine ortaya çıkan yapıtlar, Dalinin, sanat eleştirmenleri ile kendisinin, kariyerindeki en dikkate değer eserler olarak görülmektedir. Sanatçı tarafından resmedilen 100 sulu boya çalışma, dönemin uzman ağaç oymacıları tarafından sanatçının gözetimi altında 3000in üzerinde ahşap blok kullanılarak yeniden üretilmiştir. Bu süitte Dali, Danteyi arzın derinliklerindeki Cehennemden Arafa ve Cennete seyreden yolculuğunda takip etmektedir.

  Gala ile Akşam Yemeği
  “Gala ile Akşam Yemeği tamamen haz almaya adanmıştır ve diyet reçeteleri içermez.
  Salvador Dali1971 yılında resmedilen “Gala ile Akşam Yemeği 12 adet renkli litografiden oluşur. Çocukluğundan beri aşçı olmayı hedefleyen Dali, bu hayalini 68 yaşında, efsane restoranların ve aşçılarının menü ve tariflerinden oluşturduğu, sürrealist gastro-estetik hikâyelerini bir araya getirdiği bu seride gerçekleştirir. Renk ve ışık oyunlarıyla dolu bu çalışmalarda Dali, açlıktan ölmek üzere olan sanatçıya vurgu yapar ve sanatçı, yemek parası olmadığı için aç
  kalan birisi olarak değil, tutkularıyla yanıp tutuşan, sanatı, aynı yemek yer gibi hazla, abartıyla ve gösterişle sindiren bir kimse olarak betimlenir.

  Sürrealizm İzleri
  “Ben sürrealizmin ta kendisiyim.
  Salvador Dali

  “Sürrealizm İzleri Salvador Dalinin 9 adet renkli basım litografileri içermektedir. Litografiler 1971 tarihinde Pariste yapılmıştır. Bu eserlerinde oluşturduğu düşsel atmosfer, hayal ile gerçeği ayırmanın mümkün olmadığı plastik bir evreni imler. Dalinin asıl hedefi gündelik hayatı sarkastik bir tavırla hayalin evine dönüştürmekti. “Sürrealizm İzleri Dali sembolizminin ve sürrealizminin örnek niteliğindeki çalışmaları olarak kabul edilmektedir. Burada yer alan koltuk değnekleri, saatler, kelebekler, Gala ve Dalinin kendisi, sanatsal izleğine ışık tutan önemli sembollerdir.