Salvador Dali Sergisi İstanbul Tophane

'Medya Bölümü' forumunda Aysell tarafından 25 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. 2012 Salvador Dali Sergisi Tophane
  Salvador Dali Sergisi İstanbul 2012


  [​IMG]

  Salvador Dali 121 eseriyle İstanbul'da. Sergi 23 Aralık'ta başladı ve bitiş tarihi: 26 Şubat 2012.Tophane-i Amire Kültür Merkezi'nde olan serginin başlangıç saati 10:00 ve bitiş saati 19:00. Bilet fiyatları ise tam 12 TL, öğrenci 7 TL.

  Tophane-i Amire Kültür Merkezi Adresi: Boğazkesen Cad. Defterdar Yokuşu No.2 Tophane/Beyoğlu

  Tophane-i Amire Kültür Merkezi Telefon: 0212 252 16 00

  [MAP]Tophane-i Amire, Beyoğlu, Türkiye[/MAP]


  İlahi Komedya
  1950’li yılların başlarında dönemin İtalyan hükümetinin, Dante’nin 700. doğum günü şerefine Dali’den İlahi Komedya’yı resimlemesini istemesi üzerine ortaya çıkan yapıtlar, Dali’nin, sanat eleştirmenleri ile kendisinin, kariyerindeki en dikkate değer eserler olarak görülmektedir. Sanatçı tarafından resmedilen 100 sulu boya çalışma, dönemin uzman ağaç oymacıları tarafından sanatçının gözetimi altında 3000’in üzerinde ahşap blok kullanılarak yeniden üretilmiştir. Bu süitte Dali, Dante’yi arzın derinliklerindeki Cehennem’den Araf’a ve Cennet’e seyreden yolculuğunda takip etmektedir.

  Gala ile Akşam Yemeği
  “Gala ile Akşam Yemeği tamamen haz almaya adanmıştır ve diyet reçeteleri içermez.”
  Salvador Dali1971 yılında resmedilen “Gala ile Akşam Yemeği” 12 adet renkli litografiden oluşur. Çocukluğundan beri aşçı olmayı hedefleyen Dali, bu hayalini 68 yaşında, efsane restoranların ve aşçılarının menü ve tariflerinden oluşturduğu, sürrealist gastro-estetik hikâyelerini bir araya getirdiği bu seride gerçekleştirir. Renk ve ışık oyunlarıyla dolu bu çalışmalarda Dali, açlıktan ölmek üzere olan sanatçıya vurgu yapar ve sanatçı, yemek parası olmadığı için aç
  kalan birisi olarak değil, tutkularıyla yanıp tutuşan, sanatı, aynı yemek yer gibi hazla, abartıyla ve gösterişle sindiren bir kimse olarak betimlenir.

  Sürrealizm İzleri
  “Ben sürrealizmin ta kendisiyim.”
  Salvador Dali

  “Sürrealizm İzleri” Salvador Dali’nin 9 adet renkli basım litografileri içermektedir. Litografiler 1971 tarihinde Paris’te yapılmıştır. Bu eserlerinde oluşturduğu düşsel atmosfer, hayal ile gerçeği ayırmanın mümkün olmadığı plastik bir evreni imler. Dali’nin asıl hedefi gündelik hayatı sarkastik bir tavırla hayal’in evine dönüştürmekti. “Sürrealizm İzleri” Dali sembolizminin ve sürrealizminin örnek niteliğindeki çalışmaları olarak kabul edilmektedir. Burada yer alan koltuk değnekleri, saatler, kelebekler, Gala ve Dali’nin kendisi, sanatsal izleğine ışık tutan önemli sembollerdir.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Salvador Dali Sergisi
 1. HazaN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,216
 2. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  981
 3. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  405
 4. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  770