Salon bitkilerinin bakımı

'Bunları biliyormusunuz' forumunda HazaN tarafından 11 Kas 2008 tarihinde açılan konu

 1. Salon bitkilerinin çoğu kış aylarında büyümeyi durdurur, şubat ayından sonra yeni büyüme mevsimi başlar, gövdeleri odunsu yapıda ve boylanma özelliği olan bitkileri alt kısımlarından başlayarak dallanmalarını sağlamak için budamak gereklidir, budama genellikle ilkbaharda yapılır, bazı bitkiler ise çiçekleri geçtikten sonra budanır, büyüme döneminde hızlı gelişen üst sürgünleri zayıflatmak için yumuşak tepe sürgünleri alarak dalların daha iyi gelişmesi ve daha bol çiçeklenmesi sağlanır.

  Salon bitkilerinin bakımı için bir takım aletlere ihtiyaç vardır.

  Saksı ve altlığı
  Sulama kovası
  Sprey (nemlendirmek için)
  Gübre
  Yosunlu destek çubuğu
  Bahçe Makası
  Parlatıcı sprey
  Zararlı ve hastalıklar için ilaç

  Salon bitkilerinizin suya olan ihtiyacını parmağınızı 2 cm kadar toprağa batırarak anlayabilirsiniz. Kuruysa sulamak gerekir. Kış mevsiminde çiçeklerin dinlenmesi için daha seyrek sulama yapılması gerekir.

  Bitkilerin yapraklarını ayda bir kez nemli bir süngerle temizleyebilirsiniz. Parlatıcı sprey kullanmanız tavsiye edilmez ancak büyük yapraklı bitkilerde kullanılabilir. Afrika menekşesi, aşk merdiveni ve çiçekli, tüylü yapraklı bitkilerde asla kullanmayınız.

  Çiçeklerimizin saksı değişimi en iyi bahar aylarında olur. Bitki kökleri saksıdan dışarıya çıkmış ve toprak çabuk kuruyorsa saksı değişimi yapılmalıdır. Bunun için gerekli olan, değiştirilmesi gereken saksıdan bir büyük saksı ve biraz topraktır.

  Yeni saksının içine bir kaç taş, biraz kum ve üzerine gübreli toprak koyduktan sonra eski saksıdaki çiçeğin toprağını dağıtmadan yeni saksıya yerleştiriniz ve yan boşlukları toprakla doldurunuz.

  Saksıya çiçeği ve toprağı iyice yerleştirdikten sonra, uygun yerleşim yerine koyarak hemen sulamayı yapınız. Saksı değişimini yaparken, bahçeden aldığınız toprağı değil, iç mekan bitkileri için hazırlanmış karışım toprağı tercih ediniz.
   
Yükleniyor...