Salmonella Hastalığı Nedir Nasıl Bulaşır

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 4 Ekim 2013 tarihinde açılan konu


 1. İlk kez duyduğum bir hastalık ismi bu oldukça merak ettim ve hemen hastalıkla ilgili bilgiler edinmeye çalıştım.Umarım bu hastalık konusunda bilgi edinmek isteyen siz değerli konuklarımıza gereken bilgiyi verebilirim.

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/salmonella-hastaligi-nedir-nasil-bulasir-12406.jpg]salmonella-hastaligi-nedir-nasil-bulasir-12406[/IMGALT]

  Büyüklerin ezelden beri çocuklara söyledikleri çiğ yeme sakın bak karnın ağrır uyarısının büyük ölçüde bilimsel gerçeklerle çok uyumlu olduğunu biliyormuydunuz. Salmonella özellikle kümes hayvanlarında çok fazla görülen bir hastalıktır.Bu hastalık özellikle hayvanların dışkısı bulaşmış besinler nedeniyle yayılmaktadır.

  Bu hastalıktan korunmak için yapmanız gereken şeyler vardır bunlar öncelikle yumurtadan başlayalım ki özellikle çocuklarımıza çok fazla yedirdiğimiz bir besindir yumurta.Kesinlikle çiğ yumurta yemekten kaçının iyi bir şekilde pişirin ayrıca çiğ yumurta bulunan yiyecek türlerinden uzak durun.Çiğ besinleri yumurtadan ve pişmiş yiyeceklerden uzak tutmaya çalışın çiğ sebzeleri temizledikten sonra mutlaka ellerinizi yıkayın kullandığınız mutfak malzemelerinide temizleyin.

  Son bir not düşmek istiyorum anladığımız kadarıyla Salmonella hastalığı başta yumurta olmak üzere yeşil yapraklı iyi yıkanmamış sebzeler yolu ile bulaşıyorlar mutlaka bu besinleri çok iyi yıkamalıyız ve yumurtayı iyi pişirmeliyiz.Ayrıca az pişmiş yada çiğ et,yumurta ve tavuk etinden pastörüze olmayan sütler ile üretilen içecek ve yiyeceklerden uzak durmaya çalışmalıyız.
   


Similar Threads: Salmonella Hastalığı
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Koah Hastalığına yakalanmamak için öneriler 12 Nisan 2016
Sağlıklı Yaşam Çocuklarda astım hastalığı Astımın belirtileri 16 Kasım 2010
Sağlıklı Yaşam Pedofili sübyancılık hastalığı nedir? 13 Şubat 2012
Sağlıklı Yaşam Çocuklarda romatizma hastalığı görülür mü 12 Şubat 2012
Sağlıklı Yaşam Bebeklerde ve Çocuklarda Pamukçuk Hastalığı 10 Şubat 2012