Salgın Hastalıkların Tümüne Tek Aşı

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 17 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. Salgın Hastalıkların Tümüne Tek Aşı
  Tüm salgın Hastalıklara tek bir mucize aşı
  Her salgına tek bir mucize aşı
  [​IMG]
  ABD’li ve Hollandalı bilim insanlarından oluşan bir ekip, “mucize aşının” üretilmesine artık çok az kaldığını açıkladı.

  Eğer her şey yolunda giderse, önümüzdeki yıllarda, küresel salgın hastalıklar, bugüne kadarkinden çok daha erken önlenebilecek.
  California’daki Scripps Araştırma Enstitüsü’nden yapılan açıklamada, bu tür aşılarda kullanılabilecek CR8020 kodlu yeni bir “bağışıklık proteininin” geliştirildiği duyuruldu. Bundan iki yıl önce bulunan CR6261 kodlu bir diğer bağışıklık proteiniyle birlikte kullanıldığında, ortaya çıkan aşının, “her derde deva” cinsinden olması bekleniyor.

  Grip mikropları, üzerlerinde bulunan “zarflar”ın yüzeyindeki epitoplar sayesinde korunuyor. Epitopların üzerinde duran mantar şekilli proteinler, vücudun bağışıklık sistemini, virüslerin hızla yayılmasına açık hâle getiriyor. Aşı yoluyla enjekte edilmesi düşünülen iki bağışıklık proteiniyse, epitoplara yapışıyor ve virüsün yayılmasına izin veren düzeneği bozuyor. Aşının hazırlanması ve geçerlilik kazanmasından sonra, 2009 yılında birdenbire farklı kıtalara yayılan Domuz gribi türü salgınlar, artık çok daha az kayıpla atlatılabilecek.