Salavat-ı Şerife

'Dini Bilgiler' forumunda YAREN tarafından 9 Mar 2009 tarihinde açılan konu 1. Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de Peygamber Efendimiz (sav)’in hayatı üzerine yemin etmiş, yüce ismini, onun ismiyle birlikte zikretmiş ve zatı uluhiyyesine imanı, onun nübüvvetine iman şartına bağlamıştır. Huzurunda seslerin yükselmesine razı olmamış, mübarek isminin sıradan bir isim gibi zikredilmesini istememiş, bütün bunlara ilaveten kendisinin ve meleklerinin onu yad ile çokça salat ü selam ettiklerini bildirerek Ümmet-i Muhammedin de aynı şekilde ona bol bol salat ü selam getirmelerini ferman eylemiştir.

  Nitekim ayet-i kerimede: “Allah ve melekleri, peygamberi çok salat ederler, Ey müminler! Siz de ona salavat getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.” (El-Ahzab-56) buyurduğu veçhile o yüce varlığa salat ü selam getirmek müminler için ilahî bir emirdir.

  İslamî âdâba göre dualarda, Allah’a hamd ve Rasulullaha salavat ile başlayıp yine onlarla nihayete erdirilir. Zira Peygamber (as) hakkında Cenab-ı Hakka bir dua ve niyaz hükmünde olan salavat-ı şerifenin reddedilmeyeceği yolunda bir kanaat mevcuttur. Dualarımızın başını ve sonunu salat u selam ile süslemek de bu gerçekten kaynaklanmaktadır. Yani kabul edileceği umulan iki duanın arasına kendi dualarımızı sıkıştırmak onların da kabulünü sağlamak düşüncesiyledir. Hz. Ömer (ra) buyurmuştur ki:

  “Duâ sema ile arz arasında durur. Rasulullaha salavat getirilmedikçe Allah’a yükselmez.” (Tirmizi, Altınoluk yayınları Üsve-i Hasene-33)


  Allah’ın yer yüzünde seyahat eden melekleri vardır. Ki onlar ümmetimden bana selam tebliğ ederler. (İmam-ı Ahmet, Nesei, Hasan Basri Çantay meali)


  Peygamber Efendimiz (sas) buyurdular ki; "Cennette bir ağaç vardır ve ismi Mahbube' dir. Ak meyvesi olur, nardan küçük elmadan büyük, sütten ak, baldan tatlı ve kaymaktan yumuşaktır. O meyveden ancak bu salavata devam edenler yer."

  "Allâh ve melekleri Peygamber'e çokça salât ederler. Ey mü'minler! Siz de O'na çokça salât getirin ve tam bir teslimiyetle selâm verin." (el-Ahzâb, 56)

  "Allâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âl-i Muhammed, kemâ salleyte alâ âl-i ibrahim ve bârik alâ Muhammedin ve alâ âl-i Muhammed, kemâ bârekte alâ âl-i İbrahim, inneke hamîdun mecîd". (Allâh'ım! İbrahim'in âline rahmet ettiğin gibi Muhammed'e ve âline de rahmet et. Allâh'ım! İbrahim'in âline hayır ve bereket lutfettiğin gibi Muhammed'e ve âline de hayır ve bereket ihsân et. Şüphesiz Sen övülmeye lâyık ve yücesin.)

  Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve ala âli seyyidinâ Muhammedin vesellim.

  [SES]http://www.fileden.com/files/2008/6/4/1944322/salavat.mp3[/SES]
   
 2. Cevap: Salavat-ı Şerife

  Ellerine sağlık...Bol bol söylemek ve hatırlamak....
   
 3. Cevap: Salavat-ı Şerife

  Gözyaşları eşliğinde, titreyerek okudum, dinledim ve eşlik ettim. Salavatın önemini birkez daha hatırlamamızı sağladığın için teşekkürler Yaren Ablacım.Allah Razı Olsun..:)
   
 4. Cevap: Salavat-ı Şerife

  Çok güzeldi Yaren ablacım Salavatın önemini hatırlattığın için tesekkürler..:f40:
   
 5. Cevap: Salavat-ı Şerife

  bu maneviyatı yüksek paylaşımına teşekkürler yaren...
   
 6. Cevap: Salavat-ı Şerife

  yaren allah razı olsun senden salavatı serifin önemini tekrar hatirlattıgın iicn bize tskr ederiz:)
   
 7. Cevap: Salavat-ı Şerife

  İnşallah cümlemiz peygamber efendimizin şefaatine nail oluruz.Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun.
  Bir salavat bile hem hayatımızı hem ahiretimizi değiştirebilir.
  Böylesine önemli bir konuyu hatırlattığın için Allah senden razı olsun Yarenim