Saksı değiştirme

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Ezlem tarafından 12 Kasım 2008 tarihinde açılan konu


 1. Saksı değişiminde dikkat edilecek noktalar.

  Saksı değiştirme sırasında genel bir kural, yeni saksının eskisine oranla bir boy daha büyük tutulması önemli bir kavramdır.. iç mekan süs bitkileri yetiştiriciliğinde, özellikle olabildiğince küçük saksılar kullanılarak, saksı harçlarının sıvı gübrelerle desteklenmesi gerekmektedir. Saksı değiştirme sırasında sürgün ve ana dallarda budama yapılabilir. Ancak bazı bitkilerin budamaya karşı duyarlı oldukları unutulmamalıdır.
  . Plastik saksılarla toprak saksılar arasındaki fark gözenekliliktir. Plastik saksılar gözenek bulunmamaktadır. Toprak saksılar ise, yapım tekniklerine bağlı olarak değişmekte olan gözenek yapısına sahiptirler. :
  • Saksısı değiştirilecek olan bitkinin toprağı hafifçe nemlendirilmesi gerekir.
  • Bitkinin kök boğazı sol elin yüzük parmağı ile orta parmağı arasına alınır.
  • Bu arada sol elin avuç içi saksı toprağını tutar ve saksı ters çevrilerek kenarı sert bir yere hafifçe vurulur. Böylece bitkinin kök yumağının saksı kenarından kolayca ayrılması sağlanmış olur. Sağ elle saksı kenarından kolayca ayrılması sağlamış olur.
  • Sağ elle saksı çıkarılır ve bu sırada toprağın dağılmamasına özen gösterilir. Daha önce belirtildiği şekilde kök ve gövde budaması yapılır. Bundan sonraki işlem yeni saksının dikim için hazırlanmasıdır.
  • Saksının dip kısmındaki akıtma deliği üzerine küçük bir saksı kırığı konur. Böylelikle sulama sırasında toprağa verilen suyun fazlası bu delikten dışarı akar. Saksı dibinde akıtma deliğinin bulunmaması veya bu deliğin kapanması durumunda kökler fazla sulama ile kısa zamanda çürürler. İyi drenaja gereksinimi olan bitkilerde ise, saksı dibinde önce saksı kırıkları veya küçük çakıllardan bir drenaj tabakası oluşturulur.
  • Yeni saksıya dikim sırasında bitki sol el ile saksı ortasına gelecek biçimde ve istenilen yükseklikte tutulur. Bitkinin eskisine oranla daha derin veya yüzeyse dikilmemesine dikkat edilmelidir. Ancak, bu kuralın tersine bazı bitkiler sürekli biraz daha derine dikilir.
  • Sağ elle kök yumağı ile saksı arasında kalan boşluğa yeni hazırlanan harç doldurulur ve boşluk kalmaması için harç çepeçevre parmakla bastırılır. Harcın iyice oturması sağlanır (yere vurularak sağlanabilir).
  • Saksı tümüyle toprakla doldurulmadan sulama için gerekli bir alan bırakmak gerekir.
  • İşlem bittikten sonra bitkilere önce toprak tümüyle nemli duruma gelinceye değin su verilir. Daha sonraları az su verilmeli , ama sık sık su püskürtülmelidir. Saksısı yeni değiştirilmiş bitkiler, ışık seven nitelikte olsalar bile, başlangıçta doğrudan güneş ışığı altında bırakılmamalı, yarı veya hafif gölge yerlerde bulundurulmalıdırlar
   


Similar Threads: Saksı değiştirme
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz Saksı değiştirmenin püf noktaları nelerdir 8 Kasım 2010
Bunları biliyormusunuz Saksıda Gül Nasıl Yetişir? 23 Mart 2013
Bunları biliyormusunuz Saksı Aranjmanları, saksıda bir kaç bitki 31 Temmuz 2010
Bunları biliyormusunuz Saksı çiçeği bakımı 11 Kasım 2008
Bunları biliyormusunuz 2012 İl Dışı Yer Değiştirme Başvuruları Başladı 1 Ağustos 2012