Sakarya Üniversitesi

'Etüt Merkezi' forumunda DiScOvErEr tarafından 20 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. Sakaryada Sakarya Üniversitesi

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1992
  Rektör: Prof. Dr. İsmail Çallı
  İletişim bilgileri: Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü Esentepe Kampüsü Sakarya
  Tel: 0 264 346 00 90
  Faks: 0 264 346 01 17
  İnternet Adresi Sakarya Üniversitesi
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 4
  Enstitü: 2
  YO: 2
  MYO: 6
  Öğrenci sayısı: 18302
  Akademik personel: 726

  Rektör Prof. Dr. İsmail Çallı: "21. yüzyılın dünyasına hazırlanıyoruz. Bu dönemde Sakarya Üniversitesi bünyesinde bilim ve modern dünyanın tüm gereklerini yerine getirecek alt yapıyı kuruyoruz. burasını ikinci aileniz olarak görmenizi bekliyoruz."
  Sakarya Üniversitesi'nin çekirdeğini 1970 yılında açılan Sakarya Mühendislik ve Mimarlık Yüksekokulu oluşturdu. Daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi'ne bağlanan fakülte 10 kasım 1992 tarihinde rektör atanmasıyla hayatiyet kazandı.
  Sakarya Üniversitesi'nin hedefleri arasında sanal üniversite, fiziksel anlamda binalarının tamamlanması, öğrenci sayısını 20 binlerde tutarak Sakarya'ya başka üniversitelere kazandırılması bulunuyor.
  Sakarya Üniversitesi'nin 440 metre karelik kütüphanesinde, okuma salonu ve süreli yayınlar kısmı bulunuyor. Kütüphanede 27 bin 700 kitap, 27 adet süreli yayın bulunuyor.
  Üniversitenin 10 civarında özel kız ve erkek kız yurdu yanında, Kredi Yurtlar Kurumu'nun Adapazarı'nda bir adet kız öğrenci yurdu ve üniversitede, kampüs girişinde yapımı süren 1500 kişilik erkek öğrenci yurdu bulunuyor. Sakarya Üniversitesi'ne ulaşım belediye otobüsleri ve dolmuş minibüsler ile sağlanıyor. Şehir içinde bulunan şehirlerarası otobüs terminalinden yolcuları üniversite birimlerine ulaştıran servisler bulunuyor.

  SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER: Sakarya Üniversitesi'nde her yıl mayıs ayı içinde bahar şenlikleri kutlanıyor. Öğrencilerin organize ettikleri bahar şenliklerinde konserlerden, karting yarışlarına kadar pek çok etkinlik yer alıyor. Sakarya Üniversitesi Spor Kulübü, 17 branşta tescilini yaptıran kulüp, halen 9 branşta faaliyet gösteriyor.

  BURSLAR: Üniversite öğrencilerine çeşitli devlet ve özel kurum ve kuruluşlarından burs veriliyor. Burs veren kurum ve kuruluşların ilanları, üniversitenin fakülte ve yüksekokullarında da duyuruluyor. Burs veren kurum ve kuruluşlar arasında, Başbakanlık Sosyal Yardımlarşma ve Dayanışma Teşvik Fonu, PTT, TCDD, Türk Eğitim Vakfı, Koç Vakfı, Sabancı Vakfı bulunuyor.