Sakarya Hakkında Bilgi

'Türkiyem' forumunda YAREN tarafından 24 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Sakarya İli Hakkında,Sakarya Hakkında Genel Bilgiler,Sakaryanın tarihi sakarya tarihçesi,Sakaryada gezilip görülecek yerler, sakarya yöresi yemekleri, Sakaryanın turistik yerleri,
  [​IMG]

  SAKARYA GENEL BİLGİLERİ

  Yüzölçümü: 4.817 km²

  Nüfus: 683.061 (1990)

  İl Trafik No: 54

  Sakarya Marmara bölgesinde önemli bir turizm merkezidir. Karadeniz sahili boyunca uzanan geniş plajları başta olmak üzere gölleri, zengin orman ve yaylaları, vadi ve kanyonları, sıcak su ve içme suyu kaynakları Sakaryanın sahip olduğu doğal değerleridir.

  İlçeleri; Adapazarı (merkez), Akyazı, Ferizli, Geyve, Hendek, Karapürçek, Karasu, Kaynarca, Kocaali, Pamukova, Sapanca, Söğütlü, Taraklı.

  SAKARYA'YA NASIL GİDİLİR?

  Karayolu: Ankara-İstanbul otoyolu ve E-80 karayolu üzerindedir.

  Güney Otogarı:(+90-264) 275 30 47

  Kuzey Otogarı:(+90-264) 274 54 16

  Demiryolu: Arifiye istasyonundan Ankara, İstanbul, Konya ve Denizli istikametlerine yapılan tren seferlerinin yanı sıra Adapazarı merkez ve İstanbul arasında karşılıklı tren seferleri yapılmaktadır.

  İstasyon: 0 264 277 37 00
  Havayolu: En yakın İstanbulda bulunan hava limanlarıdır.

  GEZİLECEK YERLER

  Müzeler ve Örenyerleri

  Sakarya Müzesi

  Adres: Semerciler Mah. Sait Faik Sok. No: 36 – Sakarya

  Tel: (264) 274 25 15
  COĞRAFYA

  Marmara Bölgesinin kuzeydoğu bölümünde yer alır. Kendi adı ile anılan ovanın güneybatı kenarında kurulmuş olup, tarihi İstanbul – Anadolu yolunun Sakarya Irmağını aştığı noktada bir köprü başı ve kavşak noktası konumuna sahiptir. İl toprakları idari açıdan doğudan Bolunun; Göynük, Mudurnu, Düzce ve Akçakoca, güneyden Bilecikin Gölpazarı ve Osmaneli, batıdan ise Kocaelinin Kandıra, Merkez ve Gölcük İlçeleri, kuzeyden ise Karadenizden çevrilidir.

  İlin Merkezi olan Adapazarı Akova adıyla anılan düzlükte, Sakarya Havzasının aşağı kısmındadır. Doğudan Çam Dağı, güney ve güneydoğudan Samanlı Dağları, kuzeyden Karadeniz ile sınırlanan Sakarya İlinin Batıdan belirgin bir doğal sınırı yoktur. İlin başlıca gölleri Sapanca, Taşkısığı, Poyrazlar, Akgöl, Gökçeören ve Acarlardır. Akarsuları 159 km uzunluktaki Sakarya Nehri ile ona karışan Mudurnu Çayı ve Sapanca Gölünün ayağını teşkil eden Çark suyudur.

  Sakarya ili doğal bitki örtüsü bakımından oldukça zengindir. Kuzey Anadolu kıyı dağlarının uzantısı olan dağlar gür ormanlarla kaplıdır.

  Sakaryanın iklimi hem Marmara Bölgesi iklimi hem de Karadeniz iklimi özelliklerini taşır. Kışlar bol yağışlı ve az soğuk, yazlar ise sıcak geçer.

  TARİHÇE

  İlk yerleşik kavmi Frigler olan bölgede daha sonra sırasıyla; Bithynialılar, Kimmerler, Lidyalılar, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar hakimiyet kurmuşlardır.

  NE YENİR?

  Sakaryada yapılan yemekler arasında; Islama Köfte, Sütlü Kabak Tatlısı, Kabak Tatlısı, Kabaklı Kol Böreği, Çerkes Tavuğu, Çerkes Pastası(Peynirli), Ezme Fasulye, Dartılı Keşkek, Dartı, Üre Tatlısı bulunmaktadır.

  NE ALINIR?

  Taraklı yöresinde, ağaç işçiliği ve oymacılığı görülmektedir. Şimşir ağacından yapılan kaşıklar Türkiyenin dört bir tarafına satılmaktadır.

  YAPMADAN DÖNME

  Sakarya Müzesini gezmeden

  Cami, kale ve köprüleri görmeden

  Sabanca gölüne gitmeden

  Kuzuluk Kaplıcasına uğramadan dönmeyin..