Sait Faik Abasıyanık Yaşamında Nelerle Mücadele Etti

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 17 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Sait Faik Abasıyanık Yaşamında Ettiği Mücadeler Neler


  Sait Faik Abasıyanık Yaşamında Nelerle Mücadele Etmiştir

  Sait Faik Abasıyanık kendi ifadesiyle, liseyi heyamola ile bitirdikten sonra fakülteyi terk ederek, Fransanın Grenople kendine giderek edebiyat öğrenimi yapmaya başlamıştır. Üç yıl süren bu öğrencilik döneminde Sait Faik Paris, Strassburg, Lion, ve Marsilya arasında yolculuk yapmış, yaz aylarında da İstanbula gelmiştir. Bu avare öğrencilik yıllarında içkiye başlamış, Fransada içine girdiği bohem hayatı onun kişiliğinde ve sanatında önemli bir rol oynamıştır.

  1933 yılında babasının isteği üzerine İstanbula dönen Sait Faik, Yağ İskelesinde babasının bir arkadaşıyla ortak bir ticaret evi açmış, ancak burasının iflası ile ticareti bir daha dönmemek üzere terketmiştir. Daha sonra bir süre Halıcıoğlu Ermeni Yetim Lisesinde Türkçe grup dersleri öğretmenliği yapmış, kısa sürede bu işi de bırakıp gazeteciliğe başlamış ve adliye muhabirliği yapmıştır. 1939 yılında babasını yitiren Sait Faik, 1943 yılında gazeteciliği de terk ederek kendini salt yazmaya vermiş, gönlünce, avare bir yaşam sürmüş, Burgaz Adaya yerleşerek çok sevdiği balıkçıların, gündelik ekmeklerinin peşinde koşan küçük insanların arasında yaşamıştır.

  Hiç evlenmeyen Sait Faik, 1946 yılında siroz hastalığına yakalanmış, doktorların uyarısı üzerine 1953 yılına kadar içkiyi bırakmış, ancak 1953 yılında Burgaz Adadan bıkarak nakletmiş ve bohem yaşamına dönmüştür.

  5 mayıs 1954de, sirozun az görülen ihtilatlarından özofaş kanaması geçirerek Marmara Kliniğine kaldırılmış, ancak kanama bir türlü durdurulamayınca 11 Mayıs günü saat 02.35de yaşamını yitirmiştir. Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verilen Sait Faikin annesi, oğlunun ölümünden sonra, her yıl önceki yılın en başarılı öykü kitabına verilmek üzere onun adına, hala süren bir ödül kurmuştur.