Sait Faik Abasıyanık Semaver Kitabının Özeti

'Etüt Merkezi' forumunda Aysell tarafından 16 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Sait Faik Abasıyanık Semaver Özeti

  Semaver Kitap Özeti Sait Faik Abasıyanık

  Semaver Sait Faik Abasıyanıkın 1936 da yazdığı hikaye kitabıdır. Semaver adlı kitap 19 hikayeden oluşmaktadır. Kitaba ismini veren hikayede İstanbulda Halıcıoğlundaki bir fabrikada işçi Alinin ,annesiyle geçirdiği mutlu günleri anlatılmaktadır. Annesinin her gün , sabah ezanıyla kaldırdığı Ali, kızarmış ekmek kokan odada semaverin kaynayışına dalar. Semaver onu her sabah hayata yeniden bağlayan, evlerinin saadeti, büyük bir moral kaynağı haline gelmiştir.Semaver, onun dünyasında içinde ne ıstırap, ne grev, ne de patron olan bir fabrika olarak canlanırdı. Alinin annesine ölüm, bir misafir,bir başörtülü, namazında niyazında bir komşu hanım gelir gibi gelir. Ali annesini bir sabah vakti, semaverin başında ölü bulur. Evlerinin saadet kaynağı “Semaver bir daha kaynamaz o evde.

  Diğer birkaç hikayeyi özetleyecek olursak;

  Kıskançlık

  Hikaye 35 yaşlarında bir köy öğretmeni ve ondan yaşça küçük on yedi yaşındaki karısı Fadime arasında geçer. Fadime, küçük yaşında ağalarının zoruyla köyün öğretmeniyle evlendirilmiştir. Öğretmenle Fadime arasında karı koca ilişkisi yoktur. Öğretmen küçük köy ortamında yalnız kalmamak için, kendisine arkadaş olsun diye Fadimeyle evlenmiştir. Fadimenin gönlü çoban Hüsrev dedir. Öğretmen Fadimeyi yaşıtı olan çoban Hüsrevle beraber görünce duyduğu ince duygular, hikayede yazar tarafından yoğun bir şekilde vurgulanıyor.

  Şehri Unutan Adam

  Çoktandır şehre inmemiş hikayeci, otelin kapısından, insanlarla kaynaşmak ihtiyacıyla çıkar. Bir küfeci çocuğundan, tütüncülerden , genç kızlardan yöneltilen azarlara, çıkışmalara rağmen mutludur; dünyayı, şehri , her şeye rağmen kucaklamak isteğindedir. Yazar, hikayede karşılaştığı bütün olumsuzlukları optimist bir havayla karşılayıp, yaşamı ve insanları sevdiğini belirtiyor.