Sait Faik Abasıyanık Hakkında Kısa Bilgiler

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 9 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Sait Faik Abasıyanık Hakkında Bilgiler


  Sait Faik Abasıyanık Hakkında Kısa Bilgi


  Sait Faik Abasıyanık cumhuriyet devri hikayecilerindendir. 1906da Adapazarında doğdu. Varlıklı bir aileye mensuptu. Babası Mehmed Faik, ticaretle uğraşıyordu. Annesi Makbule Hanımdır. Ömrü boyunca annesinden maddi ve manevi destek aldı.İstanbul Erkek Lisesi'nde giden Sait Faik, orta öğretimini 1928 yılında Bursa Erkek Lisesi'ni tamamladı. Asıl adı Mehmet Sait'tir.

  Sait Faik 1933 yılında babasının isteği üzerine İstanbul'a dönen Sait Faik, Yağ İskelesi'nde babasının bir arkadaşıyla ortak bir ticaretevi açmış, ancak burasının iflası ile ticareti bir daha dönmemek üzere terketmiştir.

  Hiç evlenmeyen Sait Faik, 1946 yılında siroz hastalığına yakalanmış, doktorların uyarısı üzerine 1953 yılına kadar içkiyi bırakmış, ancak 1953 yılında Burgaz Ada'dan bıkarak Şişli'deki evine nakletmiş ve bohem yaşamına dönmüştür.

  Sait Faik 5 Mayıs 1954'de, sirozun az görülen ihtilatlarından özofaş kanaması geçirerek Marmara Kliniği'ne kaldırılmış, ancak kanama bir türlü durdurulamayınca 11 Mayıs günü saat 02.35'de yaşamını yitirmiştir.

  [​IMG]