Said Nursinin Kardeşleri

'Dini Bilgiler' forumunda ZORBEY tarafından 28 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Beddiüzzaman Said Nursi nin kardeşleri
  Nursi Hanedanı
  Said Nursinin Kaç kardeşi vardı
  Said Nursinin Kardeşleri kimlerdir

  Said Nursi, yedi çocuklu bir ailenin dördüncü çocuğuydu. Üç erkek, üç de kız kardeşi vardı. İsimleri, doğum sırasına göre şöyleydi: Duriye, Hanım, Abdullah, Mehmed, Abdülmecid ve Mercan.

  Mirza Efendi, bütün çocuklarını okutmuştu. Hepsi de çevrelerinde âlim olarak biliniyorlardı. Bütün kardeşlerin de çok ibretli hayat öyküleri vardı.

  En büyükleri Duriye Hanım, ırmakta boğularak şehit olmuştu. Duriye Hanım’ın oğlu Ubeyd de, dayısı Bediüzzaman Said Nursî’yle birlikte Ruslara karşı savaşırken şehit düşmüştü.

  İkinci çocuk Hanım ise, tanınmış bir âlim olan Molla Said Efendi’yle evlenerek Şam’a yerleşmişti. Hanım’ın ilmi o kadar büyüktü ki, medrese hocası olan eşine derslerde sürekli yardım ediyor ve bilemediği konularda rehberlik yapıyordu. Bu yüzden kendisine “Âlime Hanım” deniliyordu.
  Şam medresesinin bu iki büyük hocası, Mekke’de hac yaparken, Kâbe tavafı sırasında birlikte vefat etmişlerdi.
  Üçüncü kardeş Abdullah Efendi de, çevrenin çok büyük saygı duyduğu bir âlimdi. Aynı zamanda Bediüzzaman Said Nursî’nin de ilk hocalarından birisiydi.Sayısız talebe yetiştiren Abdullah Efendi, bir cuma gecesi namaz kılarken, seccadesi başında Hakk’ın rahmetine kavuşmuştu. Oğlu Abdurrahman ise, Bediüzzaman Said Nursî’nin en sevdiği talebesi olarak, çok büyük ve hayırlı hizmetlerde bulunmuştu.

  Ailenin beşinci çocuğu olan Mehmed ise, 1951 yılında Nurs Köyünde rahmetli olmuştu. İnsanlar arasında çok sevilen Mehmed, fakiri ve yoksulu doyurup korumakla tanınmıştı.

  Mirza Efendi’nin âlim çocuklarından bir diğeri de, Abdülmecid Efendi’dir. Yurdun çeşitli yerlerinde müftülük ve din dersi öğretmenliği yapan Abdülmecid Nursî, Türkiye’de tanınan önemli âlimlerden birisidir.Yetiştirdiği öğrencilerle gönüllerde yaşayan bu müstesna insan, 1967 yılında Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Mezarı Konya’dadır.

  Ailenin en küçük çocuğu Mercan Hanım ise, kendi evinde ömrünün sonuna kadar öğrenci yetiştirmiştir. Vefat tarihi tam olarak bilinmemektedir.

  Ailenin birbirinden üstün bu değerli bireyleri arasında, Bediüzzaman Said Nursî’nin çok önemli bir yeri vardı.
  Daha küçük yaşlarda, her şeyi sorgulayan, her şeyin sebebini öğrenmeye çalışan eşsiz kabiliyeti yüzünden sohbetleri çok severdi. Özellikle de annesi Nuriye Hanım’ın anlattığı “İyilik-güzellik” öykülerine ve Abdülkadir Geylanî Hazretleriyle alâkalı hikâyelere büyük ilgi duyardı.

  Kendisini, Abdülkadir Geylanî Hazretlerine öylesine kaptırmıştı ki, onu hep hayalinde gezdirir, rüyasında görür, sanki onunla arkadaşlık ederdi.
  Bir gün elindeki cevizleri kaybeden Küçük Said, bunları aramış bulamamıştı. Aklına Abdülkadir Geylanî Hazretlerini getirip;
  “Ya Şeyh” dedi. “Sana bir Fatiha, benim cevizimi buldur.”
  Ve ardından cevizlerini buldu.
  Bu olaylar Küçük Said’in çok büyük bir ruha sahip olduğunu, gelecekle ilgili büyük hayaller kurduğunu göstermektedir.
  O, çocuk yaşında, büyük insanların dünyasına girmeyi başarmıştı. Bu da Küçük Said’in aile içindeki farkını ortaya koyuyordu.
   


Similar Threads: Said Nursinin
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler Said Nursinin Mehdi Hakkındaki Sözleri 28 Haziran 2011
Dini Bilgiler Said Nursinin Mezhebi 28 Haziran 2011
Dini Bilgiler Said Nursinin Mezarı Nerde 28 Haziran 2011
Dini Bilgiler Said Nursinin Eşyaları 27 Haziran 2011
Dini Bilgiler Said Nursinin Eserleri 27 Haziran 2011