Sahurdan Sonra Yemek Yemenin Yasaklandığı Orucun Başladığı Vakit

'Dini Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 22 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Sahurdan Sonra Yemek Yemenin Yasaklandığı Orucun Başladığı Vaktin Adı
  Sahurdan Sonra Yemek Yemenin Yasaklandığı Orucun Başladığı Vakte Ne Denir

  Sahurdan Sonra Yemek Yemenin Yasaklandığı Orucun Başladığı Vakte İmsak Vakti denir bu vakitten sonra akşam ezanına kadar hiç bir şey yiyip içilmez...

  İmsak ne demektir


  İmsak: Sözlük anlamı, tutmaktır. Yemek yemenin yasaklandığı, orucun başlama zamanına imsak vakti denir. Sabah şafak sökmeden önceki vakit olan imsak vakti, aynı zamanda sabah namazının başlangıcıdır. İmsak vaktinin başlamasından itibaren orucu bozacak davranışlardan sakınmak gerekir. Orucun vakti akşam gün batıncaya kadar devam eder.

  Orucun vaktide sabah namazının vakti de imsakla başlar. Bu bakımdan ezan ister geç okunsun ister erken okunsun bu değişmez.Hanefi mezhebinde sabah namazını biraz geç kılmak faziletli olduğundan ramazan ayı dışında ezanı imsak vaktinden sonra okuyup namaza başlamaktadırlar. Ancak Ramazan ayında imsağın girdiğini haber vermek için erken okunmaktadır.

  Ezan imsak vaktinin girmesiyle okunmuşsa okunur okunmaz yeme ve içmeyi bırakmak gerekir. Aksi halde oruç bozulabilir. En doğrusu ezandan önce yeme içme işini bırakmaktır.

  İmsak vakti girdiği halde ezan okunurken yiyip içebilirim zannıyla ezan okunurken yiyip içen bir gün kaza orucu tutmalıdır.