Sahurda Önerilen Yemekler

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 24 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Sahurda Ne Tür Yemekler Yenmeli
  Sahurda Önerilen Yemekler Nelerdir

  Sahurda önerilen yemek türleri yağsız ve hafif olanlardır.Sahurlarda standart bir mönüyü uygulamak yerine, vücudunuzun ihtiyaçlarına göre ayarlama yapmanız sağlık açısından daha doğru olur.

  Kahvaltı
  İşlenmemiş ve tuzlu olmayan zeytin, kahvaltıda öncelikli olarak tercih edilmeli. Yanında kızarmış tam tahıllı organik ekmek, kuruyemiş ve salata tüketebilirsiniz. Zeytini, yumurta-peynir-yoğurtla beraber tüketmenizde de sakınca yoktur. Yumurta, peynir, yoğurt seçeneklerinden biri salata ile beraber tüketilebilir.

  Yemek
  Yemekler hafif olmalıdır. Zeytinyağlı yemekler tercih edilebilir. Sahurdan sonra uyuyacaksanız, sulu gıdalar tüketmek daha iyi bir seçim olacaktır.

  Ceviz Fındık Badem Yiyin


  Sahur sofrası hafif bir kahvaltı gibi olmalı ama yine kişinin ihtiyaç duyduğu karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineralleri içermelidir. Yani hem sindirimi kolay hem de tok tutan özellikte olmalıdır. Yağlı tohumlar, besinlerin mideden geçiş hızını yavaşlatır ve tokluğun uzamasına neden olur. Bu nedenle sahurda ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlardan belli miktarlarda tüketebilirsiniz.

  Bu sahur menülerinden herhangi birini iftarda yediklerinize uygun olacak şekilde; arzunuza göre seçebilirsiniz. Limonlu su+taze sıkılmış sebzemeyve suyu-su karışımı veya bal şerbetini her tarifte tüketmeyi de ihmal etmeyin...

  1- Taze veya kuru meyve+suda bekletilmiş çiğ kuruyemiş.

  2- 1 kase yoğurt+1 çorba kaşığı öğütülmüş keten tohumu veya 1 çorba kaşığı çörek otu.

  3- Filizlendirilmiş tahıl ve suda bekletilmiş çiğ kuruyemiş takviyeli salata+hafif kızartılmış tam tahıllı organik ekmek+zeytin.

  4- Filizlendirilmiş hububattan yapılan çorba (mercimek ya da maş fasulyesi)+hafif kızartılmış tam tahıllı organik ekmek+zeytin

  5- Yumurta veya peynir+zeytin+domates+biber+salatalık+yeşillik+1 avuç ceviz.

  6- Sebze yemeği+kızartılmış tam tahıllı organik ekmek.