Sahurda Ne Zaman Niyet Edilir

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 11 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu


 1. Sahurda Niyet Ne Zaman Edilir  Ramazan ayında oruçla ilgili birçok soru gelir akıllara en çok merak edilen sorulardan biride sahurda niyet ne zaman yapılmalı.

  Tutulacak orucun kabul olması için niyet etmek şarttır. Niyetsiz oruç makbul olmaz.Ramazan orucuna, akşamdan itibaren kuşluk vaktine kadar niyet edebilirsiniz.

  Normal olarak oruca, sahur yemeğini yedikten sonra niyet edilir. Ancak sahurda uyanamayıp yeme içme zamanının bittiği imsak vaktinden sonra kalkan bir kimse, güneş doğmuş olsa bile, kuşluk vaktine kadar o günün orucuna niyet edebilir. Yeter ki, imsak vaktinden sonra orucu bozacak bir şey yapmasın.

  Sahura kalkmak istemeyen bir kimse, akşamdan sonra yarının orucuna niyet edebilir, geceleyin kalkıp tekrar niyet etmesi gerekmez. Ramazan ayında tutulamayan orucu, başka günlerde kaza ederken niyetin geceleyin tan yeri ağarmadan önce yapılması gerekmektedir. Keffaret oruçları da bu şekilde niyet edilerek tutulur. Bu oruçlara imsaktan sonra niyet edilmesi yanlıştır.

  Niyet esasen kalp ile olur. Yani geceleyin, yarın oruç tutacağını kalbinden geçiren kimse niyet etmiş olur.

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/orucanezamanniyet-edilir-78519.jpg]orucanezamanniyet-edilir-78519[/IMGALT]