Sahte Silikonlar Türkiye'de

'Haberler' forumunda Elfida tarafından 8 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]


  PIP firmasının ürettiği ve Fransa'da yaklaşık 30 kadının kanser olmasına sebep olan, onbinlerce kadının da acilen çıkarması için uyardığı silikonların erkeklerin de göğüs ve testis implantlarında kullandığı belirlendi.

  Şu anda ne kadar erkek hastada bu silikonların kullanıldığı bilinmiyor ancak fiyatının ucuz olması dolayısıyla tercih edilmiş olabileceği belirtiliyor. PIP firması tarafından üretilen silikonların sanayi atıklarından yapıldığı biliniyor.

  Avrupada on binlerce kadın sahte slikon nedeniyle kanser olma korkusu yaşıyor. Tıbbi kullanıma uygun olmayan binlerce silikonu bir çok ülkeye sattığı ortaya çıkan Fransız Poly Implant Prothese (PIP) şirketi hakkındaki iddiaları reddetti.

  Fransa'daki silikon krizi Türkiye'ye de sıçradı. Türkiye'de en az 300 kadına sanayi tipi silikon takıldığı öne sürüldü. Uzmanlar, göğüs estetiği yapanları uyardı: "O siz olabilirsiniz".

  İstatistiki veriler Türkiye'de yılda 10 bin civarında meme büyütme estetiği yapıldığını ortaya koyuyor. Bu ameliyatlarda kullanılan silikonların çiftinin bedeli ise bin dolar (bin 900 TL) civarında değişiyor. Türkiye'deki silikon pazarı ise yaklaşık 10 milyon dolar. Türkiye'nin pek çok sağlık riskine neden olabilecek Fransız PIP şirketinden son üç yıldır ithalat yaptığı belirtiliyor.