Sahte Cep Telefonu Nasıl Anlaşılır

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 16 Kasım 2013 tarihinde açılan konu


  1. Bir telefon almak istiyorsunuz yalnız dikkat etmeniz gereken bir durum olduğunu unutmamalısınız.Telefon alacağınız zaman dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden birtanesi alacağınız telefonun sahte olup olmadığını nasıl anlayacağınız.

    Özellikle Çin ve uzak doğudan ülkemize sokulan taklit telefonların artmasıyla biz kullanıcılar satın alacağımız cep telefonun sahte olmasından korkmamız mümkün değil. Bu nedenle telefon alırken dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta vardır.Özellikle alacağınız telefonun IMEI numarası olup olmadığını kontrol edin.Bu numara bir nevi telefonun kimliğidir ve her telefonda bulunur mutlaka buna dikkat edin.

    [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/sahte-cep-telefonu-nasil-anlasilir-20638.jpeg]sahte-cep-telefonu-nasil-anlasilir-20638[/IMGALT]

    Kullandığınız cep telefonunuzun IMEI numarasını öğrenmek için yalnızca *#06# yazmanız yeterli olduğunu unutmayın.Bu işlemi uyguladığınızda ekranda gözüken numara ile telefonunuzun arka bataryasının altında yazan numara aynı ise cihazınızın orjinal olduğundan emin olabilirsiniz.Fakat bu numara aynı değilse yapılacak çok fazla birşey bulunmuyor telefonunuz sahte demek oluyor bu.Sahte telefonlar garanti kapsamında olmaz biliyorsunuz bu nedenle ömürleride çok kısadır ayrıca pillerinin ömürleride çok kısadır.

    Ülkemize kanunsuz bir şekilde sokulan yada 1994 yılından bu yana resmi yollarla ithal edilen ve zamanla işe yaramaz hale gelen cep telefonlarının IMEI numarasını bu cihazlara yükleyip ithal edilmiş görüntüsü verilerek sisteme sahte telefonlar kayıt edilebiliyor.