Şahitlikte dürüstlük ve adalet hakkında ayetler

'Ayetler ve Hadisler' forumunda YAREN tarafından 6 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


 1. Şahitlikte dürüstlük ve adalet hakkında ayetler


  Ey iman edenler! Allah için hakkı ayakta tutan, adaletle şahitlik eden kimseler olun. Bir topluluğa duyduğunuz kin, sizi âdil davranmamaya itmesin. Adaletli olun; bu, Allah korkusuna daha çok yakışan (bir davranış) tır. Allah'a isyandan sakının. Allah yaptıklarınızı hakkıyle bilmektedir.
  Mâide : 8

  Ey iman edenler! Birinize ölüm gelip çatınca vasiyet esnasında içinizden iki adalet sahibi kişi aranızda şahitlik etsin. Yahut seferde iken başınıza ölüm musibeti gelmişse sizden olmayan, başka iki kişi (şahit olsun). Eğer şüpheye düşerseniz o iki şahidi namazdan sonra alıkorsunuz; «Bu vasiyet karşılığında hiçbir şeyi satın almayacağız, akraba (menfaatine) de olsa; Allah (için yaptığımız) şahitliği gizlemiyeceğiz, (aksini yaparsak) bu takdirde biz elbette günahkârlardan oluruz» diye Allah üzerine yemin ederler.
  Mâide : 106

  Bu (usul), şahitliği gerektiği şekilde yapmaya, yahut yeminlerinden sonra, yeminlerin (mirasçılar tarafından) reddedilmesinden korkmalarına (çekinmelerine çare olarak) daha uygundur. Allah'tan korkun ve (O'nu) dinleyin. Allah, yoldan çıkmışlar topluluğuna rehberlik etmez.
  Mâide : 108

  Babanıza dönün ve deyin ki: «Ey babamız! Şüphesiz oğlun hırsızlık etti. Biz, bildiğimizden başkasına şahitlik etmedik. Biz gaybın bekçileri değiliz.
  Yûsuf : 81

  İddet müddetlerini doldurduklarında onları ya meşru ölçüler içerisinde (nikâhınız altında) tutun veya onlardan meşru ölçülere göre ayrılın. İçinizden adalet sahibi iki kişiyi de şahit tutun. Şahitliği Allah için yapın. İşte bu, Allah'a ve ahiret gününe inananlara verilen öğüttür. Kim Allah'tan korkarsa, Allah ona bir çıkış yolu ihsan eder. Ve ona beklemediği yerden rızık verir. Kim Allah'a güvenirse O, ona yeter. Şüphesiz Allah, emrini yerine getirendir. Allah her şey için bir ölçü koymuştur.
  Talâk : 2

  Şahitliklerini (dosdoğru) yapanlar;
  Meâric : 33
    2. Cevap: 19 Mart 2011 Diyanet Personel Yeterlilik Sınavı Soru ve Cevapları

  Diyanet Yeterlilik Sınavına Adaylar Tepkili

  19 Mart Cumartesi günü yapılan Diyanet İşleri Başkanlı Personel Yeterlilik sınavındaki soruların beklenenden zor çıkması adayları isyan ettirdi. Sınav sonrası çeşitli web platformlarında tepkilerini dile getiren adaylar, Diyanet ve MEB'in kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını ifade ettiler.

  Sınav öncesinde tavsiye edilen konu başlıklarının dışında çok fazla sorunun çıkması adayları deyim yerindeyse ters köşeye yatırdı. Sınav sonrası hayli gergin görünen adaylar sınavın zorluk derecesini ilgili kurumlara bildirip sınavın tekrar yapılması gerektiğini düşünüyor.

  Yapılan yorumların % 80'ninde soruların zorluk derecesi ve ilgisiz konularda çıktığı ifade ediliyor. Akparti İletişim merkezine mesaj gönderen adaylar konuyu hükümet yetkililerinin dikkatine sunmayı amaçlıyor.

  Bazı adaylar sınavdaki soruların zorluk derecesini "İmam adayları olarak tsunamiye 20 Mart Cumartesi günü uğradık" ifadeleriyle açıkladı.
    3. Cevap: 19 Mart 2011 Diyanet Personel Yeterlilik Sınavı Soru ve Cevapları

  Diyanet İşleri Başkanlığı 2011 Personel Yeterlilik Sınavı Soru ve cevapların bugün yayımlanması bekleniyor.
  Fakat henüz bu konuda yapılmış resmi bir açıklama yok.
  Soru ve cevaplar yayınlandığında bağlantı aktif hale gelecektir.Gelişmeleri forumumuzdan takip edebilirsiniz.

  Sınav Sorularının açıklanacağı MEB'in sayfası için BURADAN tıklayınız.
   
 4. Cevap: 19 Mart 2011 Diyanet Personel Yeterlilik Sınavı Soru ve Cevapları

  sınav sorularına baktım 56 nettim var
   


Similar Threads: Şahitlikte dürüstlük
Forum Başlık Tarih
Ayetler ve Hadisler Şahitlikte Doğruluk Hakkında Ayetler 16 Şubat 2012
Ayetler ve Hadisler Şahitlikte yalan hakkında ayetler 18 Mart 2011
Ayetler ve Hadisler Dürüstlük ile ilgili hadisler 4 Ekim 2011
Ayetler ve Hadisler Dürüstlük İle İlgili Ayetler 25 Kasım 2010