Şah Sultan Kimdir Hayatı Biyografisi Yaşamı

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 2 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


  1. Muhteşem Yüzyıl Şah Sultan Kimdir


    Muhteşem yüzyıl dizisinde Deniz Çakır'ın canlandıracağı Şah Sultan tarihte Kanuni Sultan Süleyman'ın kızkardeşi olarak bilinir.Gönül dünyası zengin tasavvufa ve maneviyata ilgi duyan iffetli bir sultan olduğu iddia edilmektedir.1572 yılında vefat etmiştir. 1556 yılında Mimar Sinan tarafından yaptırılan Şah Sultan Camii onun adına yaptırılan önemli eserlerden biridir.

    Çocukluğunun ağabeyi Kanuni ile birlikte Manisada geçtiği iddia edilmektedir. Şah Sultan, sonradan 1539 yılında sadrazamlık makamına gelecek Lütfi Paşa ile 1523te evlenmiştir.

    Kocası Lütfi Paşa sert mizaçlı bir insan olduğu ve anlaşamadıkları için 1541de boşanmışlar neticesinde kocası sadrazamlık makamını kaybetmiştir.

    19 yıl süren bu evlilikten İsmihan ve Neslihan adında iki kız çocukları dünyaya gelmiştir. Şah Sultanın Sümbüli tarikatına mensup olduğu ve Koca Mustafa Paşa Sümbüliye zaviyesi Şeyhi Merkez Musa Muslihiddin El-Germiyani ye intisap ettiği bilinmektedir. Kimi kaynaklarda da onun hem Mevlevi, hem de Merkez Efendinin müridesi olduğu söylenmektedir.