Şah Sultan Hatun Türbesi

'Türkiyem' forumunda HazaN tarafından 23 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Şah Sultan Hatun Türbesi nerede, Şah Sultan Hatun Türbesi tarihi, Şah Sultan Hatun Türbesi hakkında bilgi

  Yozgat ili Çandır ilçesinde bulunan bu türbe Dulkadir Hükümdarı Alaüddevle Bey’in oğlu Şahruh Bey’in karısı ve Şehsuvar Bey’in kızı Şah Sultan Hatun’a aittir. Türbe içerisindeki lahitte yazılı h.905 (1499–1500) tarihli kitabeden türbenin 1499–1500 yılları arasında yapılmış olduğu anlaşılmaktadır.

  Türbe oldukça düzgün kırmızı kesme taştan yapılmış, duvar örgüsünde yer yer üç sıra beyaz kesme taşa da yer verilmiştir. Türbenin önünde bir de eyvan kısmı bulunmaktadır. Buna göre türbe eyvan ve türbe bölümü olmak üzere iki kısımdan meydana gelmiştir. Türbe kısmı kare kaide üzerine sekizgen gövdeli olup, üzeri içten kubbe dıştan sivri bir külah ile örtülüdür. Doğu yönündeki eyvan içten sivri beşik tonozlu, dıştan da kırma çatılıdır.
  [​IMG]
  Eyvan türbeden daha alçaktır. Eyvan kısmından lahit odasına dörder basamaklı merdivenle çıkılmaktadır. Türbenin mumyalık kısmı kare planlı olup, üzeri aynalı bir tonozla örtülüdür. İki mazgal pencere ile aydınlanan mumyalığın içerisindeki mezarlar günümüze gelememiştir.
   


Similar Threads: Şah Sultan
Forum Başlık Tarih
Türkiyem Sultandağı Sahip Ata (İshaklı) Kervansarayı-Afyon 29 Ocak 2011
Türkiyem Sahurda Açık Yerler Ankara 18 Temmuz 2012
Türkiyem Sahurda Açık Yerler İstanbul 18 Temmuz 2012
Türkiyem Şahinbey haritası 1 Nisan 2012
Türkiyem Ankaraya Yakın Sahiller 17 Aralık 2011