Sağlıklı yemek pişirme yöntemleri

'Sağlıklı Yaşam' forumunda eftelya tarafından 2 Ocak 2010 tarihinde açılan konu


 1. En sağlıklı yemekler buharda pişer
  Sağlıklı Beslenme, Buharda pişen yemekler
  [​IMG]

  En sağlıklı yemek pişirme yöntemlerinden birisi buharda pişirmektir. Sağlıklı yemek denilince, buharda pişirme ilk sıralarda yerini alır. Günümüzde insanlar tüm hayatını, dengeli ve doğru beslenme, doğal olanı seçme, vücuduna daha itinalı davranma şeklinde değiştiriyor. Bu dikkat elbette besinlerin pişirme şekillerini de kapsıyor.

  Buharda yemek pişirmenin en önemli özellikleri arasında, besinlerin vitaminlerini kaybetmemesi ve bu pişirme yöntemiyle, dışarıdan hiçbir katkı maddesinin besine değmemesi var.

  Her besin, kendi pişirilme yöntemine sahiptir. Bu yöntemler, besinlerin lezzetini ve vitamin-mineral değerlerini etkiler. Artık yağda pişirme yerine, buharda pişirme değer kazanıyor. Buharda pişirme her şeyden önce, içinde sağlık barındırıyor.
  Buharda pişirme yöntemleri yumurta, kök sebzeler, kabuklu deniz ürünleri gibi besinler için idealdir. Böylece daha az su ve hava teması sağlanarak, besin öğelerinin kaybı engellenir.

  Buharla pişirme ilk olarak Çin’de, 1920’li yıllarda geliştirildi. 1960’lara gelindiğinde, basınçlı tencereler altın yıllarını yaşamaya başladılar ve hızlı, enerjiden tasarruf sağlayan, yeni bir pişirme biçimi olarak hayatımıza girdiler.

  Önceleri sadece restoran mutfakları gibi, profesyonel yerlerde kullanılan buharlı pişirme cihazları, 1980’li yıllara geldiğimizde, evlerimiz mutfaklarına girdi.

  Bugün klasik tencerelerin yerini, evlerde son derece kolay kullanıma sahip, ankastre elektronik cihazlar aldı. Bu cihazlar sayesinde, yiyecekler renklerini, formlarını ve aromalarını kaybetmeden, sağlıklı bir biçimde pişerler.

  Buharda pişirmek sağlıklıdır çünkü yiyeceğin içeriğindeki nişastanın kırılması-yumuşaması; selüloz, protein ve lifli yapının kırılması ile yemek daha yumuşak hale geliyor. Yemeği damak zevkine uygun ve sindirilebilir hale getiriyor. Besin zehirlenmesine yol açabilecek bakteri içeriğini yok ediyor. Yemeğin kalitesini, rengini ve lezzetini değiştiriyor. Yiyeceklerin besin değerleri kaybolmuyor. Besinler daha kolay sindirilebiliyor.
  Alıntı