Sağlıklı Saçlar İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? Saç Temizliği ve Saçların Bakımı

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 15 Haz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Sağlıklı Saçlar İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? Saç Temizliği ve Saçların Bakımı
  Sağlıklı Saçlar İçin Yapılması Gerekenler
  Saç Temizliği ve Saçların Bakımı

  [​IMG]

  Kadın ya da erkeklerin güzelliklerinde en çok dikkat ettiği şeylerin başında şüphesiz saçlar gelir. Peki diğer organlarımızın sağlığına dikkat ettiğimiz gibi saçlarımızın da sağlığına dikkat ediyor muyuz? Aşağıda saç bakımı ve sağlığı ile ilgili bilgiler bulacaksınız. Sağlıklı saçlarınız olması dileğiyle….

  Sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak için düzenli biçimde saçları yıkamak gerekmektedir. Saçların fırçalanması düzgün bir şekilde fırçalanması kir ve tozları uzaklaştırıcı işlev görmektedir. Normal bir saçın haftada en az bir ya da iki kez yıkanması gerekmektedir. Yağlı saçlar ise daha sık yıkanmalıdır. Saçlar temiz su ile iyice durulandıktan sonra kurutulmadan önce nazik bir biçimde taranmalıdır. Saçların kurulanmasında yumuşak bir havlu kullanılmalıdır. Kurulama işlemi de yumuşak olmalıdır. Eğer sert bir havlu kullanılır ya da çok şiddetli ovulursa saçların uçları çatallanabilir. Saçlar elektrikli kurutucularla kurutulabilir. Fakat kurutucunun saça çok yakın tutulmaması gerekmektedir. Bu durumda saçlı deri ve saçlar fazla sıcaktan olumsuz etkilenebilirler.

  Saçların yıkanması için kullanılan sabunların ve şampuanların esasını kolay çözünebilir özellikteki yağ eritici bir madde oluşturur. Şampuanlara ayrıca koku, renk ve yoğunlaştırıcı maddeler eklenir. Bu ek maddeler saçlı deride tahrişe yol açabilirler. Piyasada bulunan şampuanlarda kullanılan bazı maddeler allerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu sebeple şampuan seçiminde, niteliği bilinmeyen maddelerden kaçınılmalıdır.

  Saç diplerinde kepek bulunuyorsa, sık arlıklarla çok sıcak olmayan su ve sabunla yıkamak yararlı olabilir.

  Saçlar bol su ile iyice durulandıktan sonra da kepeklenme önlenemiyorsa bir sağlık kuruluşuna danışılmalıdır. Hekim önerisi dışında saçlar için yararlı olduğu ileri sürülen maddeler güvenli olmayabilirler. Saç temizliğinde kişisel olarak kullanılan fırça ve taraklar sık aralıklarla sıcak sabunlu su ile yıkanmalı ve durulanmalıdır. Sağlık yararı dışında saçların temizlik ve düzeni, insanlar arasındaki ilişkilerde ve kendini iyi hissetmede etkisi olan olumlu dış görünüş açısından da önemlidir.

   
Yükleniyor...