Sağlıklı Gelecek İçin Kadın ve Çocuklarda Hijyen

'Bebek Bakımı' forumunda bynness tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Anne ve Çocuklarda Hijyen
  Kadın ve Çocuklar


  AÜ HEMŞİRELİK YÜKSEKOKULU, AB DESTEKLİ PROJE KAPSAMINDA 7 MAHALLE VE 6 OKULDAN KADIN VE ÖĞRENCİLERE HİJYEN KONUSUNDA EĞİTİM VERDİ -PROJE YÖNETİCİSİ DOÇ. DR. ERCİ: -''PROJEMİZ SAYESİNDE, ÖZELLİKLE KADINLARIMIZ TEMİZLİĞE NE KADAR DİKKAT ETİKLERİNİ GÖRME OLANAĞINI BULDULAR''

  Atatürk Üniversitesi (AÜ) Hemşirelik Yüksekokulu tarafından, AB desteğiyle yayama geçirilen ''Sağlıklı Gelecek için Kadın ve Çocuklarda Hijyen'' projesi kapsamında, 7 mahalle ve 6 okuldan kadın ve öğrencilere hijyen konusunda eğitim verildi.
  AÜ Hemşirelik Yüksekokulu Öğretim Üyesi ve Proje Yöneticisi Doç. Dr. Behice Erci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin 2006 yılında başladığını ve geçen ekim ayında sona erdiğini belirterek, proje kapsamında 7 mahalleden toplam 1064 kadın ile 6 ilköğretim oklundan toplam 3 bin 28 öğrenciye hijyen konusunda 6 ay süreyle eğitim verildiğini söyledi.
  ''Projemiz sayesinde, özellikle kadınlarımız temizliğe ne kadar dikkat etiklerini görme olanağını buldular'' diyen Doç. Dr. Erci, şunları kaydetti:
  ''Projemizde gördük ki toplumumuzda hijyene gerçek bir ihtiyaç varmış. 12 eğitici kadın ve 35 eğitici çocuk aldıkları 3'er hafta eğitimle, 6 ay boyunca çevrelerindekilere hijyen konusunda bilgiler verdiler. Bu bilgilendirme çalışmaları sırasında denetçilerimiz de eğitimleri izlediler. Çok faydalı bir projeyi tamamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.''

  -EKONOMİK KATKI-

  Doç. Dr. Erci, projede eğitici çocuk ve kadınlara ders saati başına 2 ile 4 avro arasında destek sağlandığını belirterek, ''Sembolik de olsa projemizde katılımcılarımıza ekonomik destek sağladık'' diye konuştu.
  Projenin AB tarafından 64 bin 800 ve AÜ tarafından da 7 bin 200 avro olmak üzere toplam 72 bin avroluk bütçe ile hayata geçirildiğini ifade eden Doç. Dr. Erci, şöyle devam etti:
  ''Projemizde, çocuk grubunda ders saatine 2, kadın grubunda ise 4 avro ücret verdik. Sembolik de olsa özellikle çocuklarımız aldıkları ücretten çok mutlu oldular. Bunun yanında hijyen konusunda verilen eğitimin geri dönüşlerinin olumlu olduğunu da gözlemledik. Bazı katılımcıların farklı semtlerde bulunan akrabalarını da eğitimlere getirdiklerini gördük. Aile bireyleri de çalışmalarımız da etkilendi. Bir diğer önemli nokta ise katılımcıların grupla hareket edebilme yetilerinin gelişimlerine katkı sağladık.''
   


Similar Threads: Sağlıklı Gelecek
Forum Başlık Tarih
Bebek Bakımı Sağlıklı Bebek Uyutmanın Püf Noktaları 13 Şubat 2013
Bebek Bakımı Hamilelik Döneminde Sağlıklı Beslenme 31 Ağustos 2012
Bebek Bakımı Bebek Mamaları Sağlıklımı 30 Mayıs 2012
Bebek Bakımı Sağlıklı Bir Gebelik İçin Beslenme Rehberi 27 Şubat 2012
Bebek Bakımı Sağlıklı Gebelik Nasıl Olur 17 Şubat 2012