Sağlıklı Gebelik Nasıl Olur

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 17 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Sağlıklı Gebelik Hakkında Bilgi
  Sağlıklı Gebelik Nasıl Olmalı

  Yaklaşık 40 hafta sürecek gebelik maratonunun ilk 28 haftasında ayda bir, 36. haftaya kadar 2 haftada bir ve 36-40. haftalarda haftada bir kontrol gereklidir. Bu normal gebelikler için geçerli takip programı risk varlığında doktorunuzun uygun göreceği şekilde daha sık olabilir.

  Hamile kaldığınızı öğrendiğiniz andan itibaren, sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmeniz için ne zaman, hangi test yaptırmanız gerektiğini bilmelisiniz.

  Başından sonuna kadar sağlıklı bir gebelik geçirmenin ana kuralı düzenli doktor kontrolleri olduğu gibi aynı zamanda sağlıklı beslenmektir.Gebeler için sağlıklı beslenme, yeterli ve dengeli beslenmedir.Vücudumuzu oluşturan hücrelerin düzenli ve dengeli çalışması için besin öğelerinden yani yağlar, karbonhidratlar, proteinler, vitaminler ve minerallerden yeterli miktarda alınmalıdır. Vücudumuzun tüm besin maddelerine ihtiyacı vardır. Tek taraflı beslenmek yani sadece protein veya karbonhidratla beslenmek yanlıştır. Dengeli beslenerek vitaminler, mineraller ve lifler gibi önemli besin maddelerinden de alınmış olunur.

  Sağlıklı ve düzenli beslenme için beslenme piramidinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Beslenme piramidi 5 ana besin grubunu içerir. Piramit en altta yer alan ve sıklıkla tüketilmesi gereken karbonhidratlarla başlar ve daha az tüketilmesi gereken gıdalara doğru gider. Bu besin grupları karbonhidratlar, mineraller, proteinler, yağ ve şekerdir.Beslenme piramidi gıdaların doğru seçimi için gebelerin rehberi olmalıdır.

  [​IMG]
   


Similar Threads: Sağlıklı Gebelik
Forum Başlık Tarih
Bebek Bakımı Sağlıklı Bir Gebelik İçin Beslenme Rehberi 27 Şubat 2012
Bebek Bakımı Gebelikte Sağlıklı Beslenme Rehberi 11 Eylül 2011
Bebek Bakımı 10 Soruda Sağlıklı Gebelik 9 Mayıs 2009
Bebek Bakımı Sağlıklı Bebek Uyutmanın Püf Noktaları 13 Şubat 2013
Bebek Bakımı Hamilelik Döneminde Sağlıklı Beslenme 31 Ağustos 2012