Sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenler

'Kadınların Dünyası' forumunda YAREN tarafından 23 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  Sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenler nelerdir?

  Bir bayan için cilt güzelliği ne kadar önemliyse sağlıklı olması da o kadar önem taşır.Cildimizin mat olması ya da yorgun görünmesi hoş olmamakla beraber cildin cansızlığı da moral bozucudur.Cildinizden şikayetçiyseniz ve sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız işte size işinize çok yarayacak bir kaç önerimiz var..Sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenler;

  Öncelikle doğru beslenin sağlıklı besinler tüketin.Şunu unutmayın cildinizin ışıltısı sadece dıştan yaptıklarınız ile ilgili değildir. Tükettiğiniz besinleri doğru seçerek cildinizin içten de ışıldamasını sağlayabilirsiniz. Bunun için de bol sebze ve meyve içeren zengin bir beslenme alışkanlığı edinmelisiniz.Bol su içerek dokularınızdaki tabii cildinizdeki nem oranını koruyabilirsiniz.Sağlıklı bir ciltte nem demek canlı bir cilt demektir. Ayrıca çok su içmek vücudunuzdan toksinlerin atılmasını destekler.Düzenli ve yeterli uyku cilt sağlığı içinde çok önemlidir. Bu sebeple uykunuzu almaya çalışın. Uzmanlar yetişkin bir insanın günde ortalama 7,5 ila 8 saat uyumasının yerli olacağını belirtiyor.
  Uyku konusunda unutulmaması gereken bu sürede kaliteli uyku uyumaktır. Uygun şartları yerine getirerek, iyi uyumaya ve dinlenmiş kalkmaya önem verin.Sağlıklı bir cilt için spor ve egzersiz yapın.Egzersiz yapmanın faydalarından biri de kan dolaşım hızınızı artırarak size canlı bir cilt ve pembe yanaklar sunmasıdır. Dolayısıyla sağlığınız üzerindeki olumlu etkileri de daha uzun vadede cildinize yansıyacaktır.
  Stres cildin en önemli düşmanıdır.Stresten uzak durmak donuk ciltten de uzaklaşmak demektir.Stresten kurtulmak için yoga, meditasyon yapabilir, masaj yaptırabilirsiniz ya da hobiler edinebilirsiniz.
  Cildin üst yüzeyini kaplayan ölü deriler donukluğun başlıca sebeplerindendir. Bu ölü tabakadan kurtulmanın en iyil yolu ise düzenli olarak örneğin haftada bir kez peeling yapmak.Bunun için cildinize uygun fazla tahriş etmeyen bir peeling uygulayabilirsiniz.