Sağlıkla gülümseyin

'Sağlıklı Yaşam' forumunda ayşin tarafından 3 Kas 2009 tarihinde açılan konu

 1. Sağlıkla Gülümseyin!
  Dişlerinizin sağlığı için günde iki kez fırçalamanız gerektiğini, aşırı sıcak ya da aşırı soğuk içecekler tüketmemeniz gerektiğini biliyorsunuzdur. Peki ya diş sağlığını koruyan yiyeceklere beslenme planınızda yer veriyor musunuz?
  Diş Sağlığı
  Peynir

  Peynir; içerdiği kalsiyum ve fosfor etkisiyle dişlerinizin çürümesini önler, diş minelerini korur. Yemekten sonra bir parça peynir yemek diş sağlığınızı koruduğu gibi vücudunuz ihtiyaç duyduğu kalsiyumu da karşılar.

  Kuru Üzüm

  Kuru üzüm; diş etlerinde bakteri oluşumunu önler. Yemeklerden sonra birkaç adet kuru üzüm yemek dişlerinizi bakterilere karşı korur. Doğal şeker içerdiği için kilo almadan tok hissetmenizi sağlar.

  Çilek

  Çilek yıkayıcı özelliği olan bir meyvedir. İçerdiği maddeler ve su sayesinde dişlerinizdeki yemek artıklarını temizler. Diş minelerini güçlendirir. Dişlerinize doğal beyazlık kazandırmak istiyorsanız çileği ezip püre haline getirin. Püreyi diş fırçasının üzerine alıp dişlerinizi fırçalayın. Birkaç denemeden sonra farkı göreceksiniz.

  Elma

  Kabuklu elma yemek dişlerinizi temizlerken diş etlerinde bakteri oluşumunu önler. Sabahları aç karna bir elma yemek hem diş sağlığınızı korur hem de kabızlığa karşı boşaltım sisteminizi korur.

  Yeşil Çay

  Yeşil çay diş eti kanamalarını azaltır, diş minelerinin korunmasına yardımcı olur ve asitlerin dişleri eritmesini önler. Sağlığımız faydalı içeceklerden biri olan yeşil çayı sık sık tüketmek diş sağlığı için de yararlıdır. Yeşil çay aynı zamanda yorgun gözleri dinlendirmek için etkilidir. Bir poşet yeşil çayı sıcak suda 5 dakika demleyin. Yeşil çay poşeti soğuduktan sonra gözlerinizin üzerine koyup 10 dakika bekletin.

  Şekersiz Sakız

  Sakız çiğnemek tükürük salgılamasını artırır. Bu sayede ağız kuruluğunun önlenmesini, dişlerde asit oluşumunu önler
   
 2. Cevap: Sağlıkla gülümseyin

  Bu meyve ve sebzeler ikili oynuyorlar.Bi yerlerinde durmuyorlar...Bir diş sağlığına ,bir tansiyona iyi geliyorlar ..Olmuyor ama bir yerinde dur be sebze ,meyve kardeşim.Biz de şaşırdık sizlerin neye iyi geldiğini...:)))))

  Bu da gösteriyor ki imkanlar dahilin de her gıdadan yeteri miktarda tüketebilirsek sorun kalmıyor ;sadece gerisi Allah'a kalıyor....
   
 3. Cevap: Sağlıkla gülümseyin

  evet paardus herşeyden yememiz gerekiyor aşırıya kaçmadan