Sağlık Meslek Liseleri Bölümleri

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 7 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Sağlık Meslek Liseleri Bölümleri ve Puanları,
  SML Bölümleri,
  Sağlık Meslek Liseleri Bölümleri


  Sağlık Meslek Lisesi Bölümleri ile ilgili Bilgiler

  Radyoloji Teknisyeni Bölümü
  Sağlık kurumlarında hastalıkların teşhis ve tedavisi için röntgen filmi çeken, filmin banyosunu yapan, ışın tedavi planını uygulayan, film raporlarını hazırlıyan ve arşivleme işlemlerini yürüten bölümdür.


  Anestesi Teknisyeni Bölümü
  Bir hekim kontrolu altında hastaları, cerrahi müdahaleler sırasında anestesik maddeleri tekniğine göre uygulayarak uyutan sağlık personelidir.

  İlk Yardım ve Acil Bakım Teknisyeni Bölümü
  Bireyi,aileyi,toplumu kazalardan koruyarak toplumun her kesimindeki kişilerin beden,ruh ve sosyal yönden kazayı uğraması halinde tıbbın gerektirdiği bilgi ve becerilerle onlara ilk yardım bakımını planlayan, uygulayan ve kazazedeyi acil bakım ünitesine taşıyarak acil bakımını sağlıyan sağlık personelidir.

  Labaratuvar Teknisyeni Bölümü
  Sağlık kurumları bünyesinde çeşitli labaratuvarlarda,halkın sağlığını korumak ve teşhis ile tedavisine ışık tutmak amacı ile her çeşit araç-gereç ve cihazları kullanarak teknik seviyedeki labaratuvar tetkik ve analizlerini yapan,bu amaçla numune alan, analizler için solüsyon ve kültür vasatları hazırlayan, yaptığı bu analizlerle hastalıklar arasında ilişkiyi kuran,sonuçları rapor edebilen sağlık personelidir.

  Diş Protez Teknisyeni Bölümü
  Ağız ve diş konularında,diş hekiminin direktif ve kontrolü altında kendisine gönderilen ağız ölçüleri üzerinde hastanın eksik olan diş ve ağız dokularını tamamlayan veya düzenleyen protez ve apereyleri tekniğine uygun olarak yapan sağlık personelidir.

  Çevre Sağlığı Teknisyeni Bölümü
  Her türlü yerleşim yerinde birey,aile ve toplumun sağlığına zarar veren veya verebilecek çevre faktörlerini inceleyen,kontrol altına alan,iyileştirme çalışmalarını uygulayan ve uygulanmasını sağlayan,bu amaçla atıklar,kemiriciler, vektörler, su, hava, gıda, konut, endüstri ve toplu yaşanan yerlerin sağlık kontrollerini yapan, ruhsatlandırma işlemleri ile zararsızlaştırma tekniklerini uygulayan, sağlık eğitimi, istatistik ve gerektiğinde ilk yardım hizmetlerini yapan sağlık personelidir.

  Ortopedik Cihaz ve Protez Teknisyeni Bölümü
  Bireyin,ailenin ve toplumun beden, ruh ve sosyal yönden sağlıklı olması amacı ile tıbbın ve teknolojinin gerektirdiği ortopedik cihaz ve protez tekniklerini uygulayan , mesleki tıbbi cihazlarını kullanarak hekim tarafından verilen ölçülere göre protez yapan, gerektiğinde yeni teknik ve cihazları öneren sağlık personelidir.

  Tıbbi Sekreter Bölümü
  Tıbbi istatistikerle ilgili verileri derleyen,derlediği istatistiki bilgileri bilimsel metodlarla analiz ederek ilgili birimlere rapor edebilen, tıbbi ünitelerdeki haberleşme ve yazışma işlemlerini yürüten, ihtiyaç duyulan bilgileri toplayıp belgeye dönüştürebilen sağlık personelidir.
    2. yasım 21 saglık meslek lisesı okuya bilıyormuyum
    3. 21 yaşında lise okuyamazsın ama üniversite sınavlarına girip okuyabilirsin
    4. kaç puan bu okul
    5. 18 yaşındayım tehlikeye kendimi kaptıramam
    6. Bende bu sene 8 gidiyorum bende sağlık okulunu okumak çok istiyorum ama benim korkularım var iğneden çok korkarım
    7. Bende korkuyorum ama kendine yapılmasından bence ilerde bu kökünü yenersin