Sağlığı etkileyen etmenler nelerdir?

'Sağlık Rehberi' forumunda Burcu tarafından 24 Kasım 2014 tarihinde açılan konu


 1. Sağlığı etkileyen etmenler nelerdir?

  İnsan sağlığıyla ilgilenenler, “hastalıkları önceden önlemenin, tedaviden daha akılcı bir yol olduğunu ve daha az parasal yük getirdiğini” kabul ederler. Hastalıkları önleminin yolu ise sağlığa etki eden etmenleri bilmektir. İnsan sağlığına etki eden iki temel etken, bünyesel ve çevresel etmenlerdir.

  1.Bünyesel Etmenler
  Bünyesel etmenler, genetik, hormonal ve metabolizma faaliyetlerindeki bozukluklardan oluşur. Kalıtımsal olan ve genlerin bozukluğundan kaynaklanan altı parmaklılık; Hormonal bozukluktan kaynaklanan ayak yapısının değişmesi; metabolizma faaliyetlerinden kaynaklanan böbrek taşı oluşması, gut hastalığı, bünyesel etmenlerin örnekleridir.

  2.Çevresel Etmenler
  İnsanın anne rahminde oluştuğu andan, ölünceye kadar yaşadığı oramda etkileşimde bulunduğu etmenlerdir. Bunlar genetik özelliklerin ortaya çıkma derecesini belirler. Yaşam sırasında, çevre insanı, insan da çevresini olumlu ya da olumsuz yönde etkiler.

  3.Biyolojik Etmenler:
  mikroorganizmalar, mantarlar, bitkiler, hayvanlar ve bunların ürünleridir. Virüsler ve bakteriler gibi mikro organizmalarla bazı mantarlar, insan sağlığını varlıklarıyla, ürettikleri maddelerle olumlu ya da olumsuz yönde etkiler.

  4.Fiziksel Etmenler:
  Kullanma suları, atık sular, çöpler, gübreler; ev ve iş yerlerinin havası, sıcaklığı, aydınlatılması; çevrenin iklimi, gürültüsü; giyim eşyaları; lokanta, sinema vb. genel yerler ile mezarlıklar şeklinde sıralanabilir. İnsanın sağlıklı yaşayıp yaşamadığı da fiziksel etmenlerin oluşturduğu çevresinden belli olur.

  5.Kimyasal Maddeler:
  Zehirler, kanser yapıcı maddeler, gıda katkı maddeleri gidi etkenlerdir. Özellikle tarımsal üretimde bilinçsiz kullanılan yapay gübrelerin ve hormonların sağlığımızı olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir.

  6.Psikolojik etmenler:
  Metabolizmanın çalışmasını olumsuz yönde etkileyen ruhsal zorlanmalar, stres, heyecan, korku vb. durumlardır.