safranbolu evlerinin genel mimari özellikleri nasıldır

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Demet tarafından 9 Kas 2014 tarihinde açılan konu

 1. safranbolu evlerinin genel mimari özellikleri nasıldır
  Safranbolu evleri yüzlerce yıllık bir süreçte oluşmuştur. Evler birbirine yakın, sokaklar dardır. Hemen hemen herkesin bir kışlık birde yazlık evi vardır. Safranbolu evlerinin boyutunu ve biçimini belirleyen bazı unsurlar vardır. aile yapısı, iklim, kültürel ve maddi zenginlik.
  Evlerde haremlik selamlık ayrımı vardır. Evin zemin katında ahırlar bulunur. Yağışlı bir iklim olduğu için kapalı alan ihtiyacı fazladır. Evlerin yapımında taş, kerpiç ahşap ve alaturka kiremit kullanılmıştır. Bahçeler sokaktan taş duvarlarla ayrılmıştır. Ev içi ve bahçeler yüksek duvarlarla ayrılmıştır, pencereler kafeslidir.
  Evin girişinde zemin katta “hayat” vardır. Bu bölüm eğer taş kaplıysa “taşlık” adını alır. Burada ışık almayı sağlayan “gliste” mevcuttur. Zemin katlarda ayrıca ahırlar, büyük kazan ocakları ve ambarlar bulunur.
  İkinci kat diğer katlara göre daha basıktır. Bu katta gerektiğinde yatak odası olarak da kullanılabilen bir mutfak bulunur. Gündelik yaşam orta katta geçer. Soğuk kış günlerinde bu katın ısıtılması daha kolay olur.
  Üçüncü katta tavanlar daha yüksektir. Odalara sekiz kenarlı bir çokgenden oluşan sofanın daha kısa olan dört çapraz kenarından açılan kapılardan girilir.
  Odaların giriş kapıları köşelerdedir ve oda ile doğrudan teması kesen özel ahşap paravana düzeni bulunur.
  Safranbolu evlerindeki çıkmalar, evin dış görünümünü tek düzelikten kurtarır. Evlerin pencereleri çok özel biçimde tasarlanmış olup dar ve uzuncadır. Ahşap kanatlı pencerelerde ayrıca “muşabak” denilen kafesler bulunur.

  safranbolu_evleri.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Kas 2014
Yükleniyor...