safir taşı özellikleri

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 16 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. safir taşı nedir, safir taşının özellikleri nelerdir?
  safir taşı faydaları, safir taşının yararları nelerdir?
  [​IMG]

  Dünyanın en değerli taşlarından biri olan safir taşı; sert, ısılara dayanıklı ve genellikle mavi renktedir. En kıymetlisi berrak ve derin mavi olanıdır. Mavinin koyu tonları ve lacivert safirler çok yaygın olsa da, pembe, kırmızı, turuncu, sarı ve yeşil gibi çeşitli renklerde safirler de mevcuttur.

  Çok değerli bir taş olması safiri aranılır bir hale getirmiştir. Bugün bilinen en büyük safir; 563 karat büyüklüğündeki Hindistan Yıldızıdır. Bu taş, New York Doğal Tarih Müzesinde teşhir edilmektedir. 330 karat büyüklüğe sahip olan bir diğer safir ise Asyanın Yıldızı adlı taştır ve Washington DCde sergilenmektedir.
  Dünyada en değerli ve ünlü safirler Hindistandan çıkmışlardır. En iyi mavi safirler; Burma, Sri Lanka ve Hindistanda çıkarılmaktadır. Tayland, Avustralya ve Nijerya kaynaklı safirler koyu mavidir. Neredeyse siyahmış izlenimi verirler. Bunlara “gece mavisi safirler de denilmektedir. ABDde üretilen safirlerde ise çekici, metalik mavi bir ton ağır basmaktadır. Bunlar dışında Kamboçya, Brezilya, Kenya, Malawi ve Kolombiya diğer safir kaynaklarıdır.

  Safir taşı için kalp ve böbrekleri kuvvetlendirdiği,vücuttaki tüm salgı bezlerini harekete geçirici özelliği bulunduğu söylenir.

  Psikolojik olarak ise; inancı güçlendirerek kişiye güven verdiğine, şefkat duygusu vererek ruhsal duyarlılığını artığına, özgürlük hissi verdiğine, sezgiyi kuvvetlendirip konsantrasyonu artırdığına inanılır. Aşkta bağlılığı sağladığı ve yanlış davranışları engellediğine inanılır.