Safer ayında yapılması gerkenler

'Sorularla İslamiyet' forumunda Semerkand tarafından 29 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. Safer ayında yapılacak ibadetler
  safer ayı ilk çarşambası

  Safer ayının ilk ve son çarşamba gecesi gece yarısından sonra, yeryüzüne nazil olacak belalardan ALLAHın izniyle muhafaza olmak için sabah namazından evvel dört rekat nafile namaz kılıp, birinci rekatta fatihadan sonra onyedi Kevser suresi, ikinci rekatta fatihadan sonra beş ihlası şerif, üçüncü rekatta fatihadan sonra bir felak suresi, dördüncü rekatta bir nas suresi okuyup selam verilip safer duası yapılacaktır.

  Safer ayının son Çarşamba gecesi veya gündüzü iki rekat namaz kılıp birinci ve ikinci rekatta fatihadan sonra onbir ihlası şerif okunacak, namazdan sonra yedi defa istiğfar edip, el kaldırıp onbir defa salatı münciye okunup, sonunda “İnneke ala külli şeyin kadirdenecek.

  Ayrıca bu ay ümmeti Muhammed için, aile efradımız, anne ve babamız için çokça istiğfar yapılmalı. Fakirler, garipler, yetimler sevindirilmeli. Bolca sadaka verilmeli. Hatimler inilmeli dualar edilmeli. Safer ayında bir çok musibetlerin gelebileceğini Peygamber Efendimiz (s.a.v) hadisi şeriflerinde haber verdiler. Cenabı HAK (c.c) Ümmeti Muhammedi her türlü musibetlerden korusun.


  Tahric; Osman Doğan