Safer Ayı Dert Ayı mıdır?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 4 Aralık 2013 tarihinde açılan konu


 1. Muharrem ayının bitmesiyle başlayan safer ayı hakkında söylenenler doğrumu.Peygamber Efendimiz'in bu ay içerisinde haslanmış olması nedeniyle bu ay dert ve musibetlerin çoğaldığı arttığı bir ay olarak mı kabul edilmelidir..Ayrıca Safetr ayınd aoruç tutulur mu tutulursa ne zaman hangi günlerde tutulmalıdır.İşte merak ettiğiniz tüm bu soruların yanıtlarını bulabileceğiniz yazımız;

  Safer ayı Hicrî ayların ikincisidir 4 Arlık 2013 tarihi itibariyle safer ayı girmiştirHicrî ayların birincisi Muharrem ayı idi ve içinde aşure günü bulunuyor bunu hepimiz biliyoruz.Üçüncüsü ise Rebî’ül-Evvel ayıdır ve bu ayın 12. gecesinde Kâinatın Efendisi Sevgili Peygamberimiz (asm) arzımıza, aramıza ve gönlümüze teşrif ettiği aydır.

  Safer ayını ne diye suçlu ay, musîbetli ay, dertli ay ilân ediyoruz; bunu anlamak mümkün değil! İlâhî ikaz ve felâketler başka aylarda olmuyor mu? Kaldı ki, belli aylarda İlâhî ikazların yoğunlaştığını hesaba katsak bile, o ayların musîbet ve uğursuzluk ayı olarak ilan edilmesi bizzat Peygamber Efendimiz tarafından yasaklanmıştır.

  Safer ayını uğursuz ay sayan Müslümanlar değil; cahiliye Araplarıydı.

  Safer ayı cahiliye Arapları tarafından uğursuz ay olarak tanınıyor ve bu ayda umre yapmak büyük günahlardan sayılıyordu. Peygamber Efendimiz Umre her zaman helaldir! buyurarak bu aya atfedilen uğursuzluk inancını kırmıştır.

  Unutmayalım Hastalığın kendiliğinden sirayeti yoktur; uğursuzluk ve baykuş ötüşünün olumsuz etkisi yoktur; Safer ayının hayır ve şerle bir alâkası yoktur; bunlar cahiliyye hurafeleridir.