Sadun Boro kimdir? Sadun Boro Hayatı

'Biyografi' forumunda Burcu tarafından 5 Haziran 2015 tarihinde açılan konu


  1. sadun_boro.Jpeg
    1928 yılında İstanbulda dünyaya gelen Sadun Boro'nun çocukluğu Marmara kıyılarında geçmiştir. Denizle iç içe olmayı seven Boro'nun denizcilikle tanışması bir sandalla başladı. Liseye başladığı yıllarda ise bir yelkenli teknesi oldu.

    1952 yılında 11 metrelik bir yelkenli ile İngiltere'den Karayip Adalarına doğru ilk açıkdeniz yolculuğunu bir İngiliz ile birlikte gerçekleştirdi.

    Sadun Boro en büyük hayali olan dünya turunu 1965 yılında eşi Oda Boro ile gerçekleştirdi. Bu dünya turu tam 3 yıl sürdü ve bu gezi sırasında yaşanan anıları önce bir gazetede yayınladı ardından ise Pupa Yelken isimli bir kitapta topladı.

    Boro ailesi 1977-1979 arasında, o zaman 8 yaşında olan kızları Deniz'le beraber Karayip Adaları'nı, Amerika'nın doğu sahillerini gezdi. 1980'den beri Bodrum'da yaşayan Sadun Boro; özellikle gökova, Göcek gibi güney Ege koylarının korunması için çaba harcadı. Sadun Boro, 46 yıl boyunca bindiği ve yaklaşık 150 bin deniz mili yaptığı 'Kısmet' adlı teknesini İstanbul'daki Rahmi Koç Müzesi'ne bağışladı. Ardından 'Sonbahar' isimli katamaran tipi tekneyi satın aldı