Sadri Alışık Kimdir, Resimleri

'Biyografi' forumunda Masal tarafından 17 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Sadri Alışık Hayatı ve Resimleri


  Sadri Alışık Biyografisi


  Türk Sinema Oyuncusu, Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük komedyenlerdendir. Oyuncu Kerem Alışık’ın babasıdır.

  [​IMG]

  Mehmet Sadrettin (Sadri) Alışık 5 Mart 1925 yılında İstanbul'da doğdu. Asıl adı Sadrettin olmasına rağmen, annesi Saffet hanım ve babası Rafet Kaptan onu hep Sadri diye çağırırlardı. Sadri Alışık sekiz yaşındayken kız kardeşi Nevin dünyaya geldi.

  Sadri Alışık'ın içindeki oyunculuk aşkı küçük yaşlarda kendini göstermeye başlamıştı.. Arkadaşları bilye oynayıp, uçurtma uçururken, O piyesler hazırlayıp mahalle arkadaşlarına oyunlarını sunardı.. Altı-yedi yaşlarındayken bir sünnet gecesinde Naşid Özcan Tiyatrosu'nu izledi. O günden sonra tiyatroya olan tutkusu başladı. Paşabahçe 39. İlkokulunda üçüncü sınıftayken ''İSTİKAL PİYESİ'' adlı oyunda "Adalı Halil" rolünü aldı ki bu başroldü.
  İlkokulu bittikten sonra ailenin isteği ile Cağaloğlu'na taşındılar. Orta okul ikinci sınıfta tiyatro aşkı tekrar başladı. Ancak okulda tiyatro yoktu.

  [​IMG]

  Liseye İstanbul Erkek Lisesin'de başladı. Liseyi bırakıp devam mecburiyeti olmadığından Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'ne kayıt oldu.

  Yavaş yavaş, sahne, resim, tiyatro derken sinemaya adım attı ve ilk filmi Günahsızlar'ı 1945 yılında çevirdi. Şöhret basamaklarını hızla ilerleyen Sadri Alışık 1959 yılında çevirdiği Yalnızlar Rıhtımı adlı filmde otuz sekiz yıllık hayat arkadaşı Çolpan İlhan ile tanıştı.

  [​IMG]

  Sadri Alışık, sinema kariyerinin yanında; bir dönem 45′lik plaklar doldurmuş ve gazinolarda çalışmış, ağırlıklı olarak İstanbul için yazdığı şiirlerinin toplandığı bir şiir kitabı yayımlamış ve yağlı boya ve kara kalem tablolara da imza atmıştır.

  Evlendikten bir kaç sene sonra oğlu Kerem dünyaya geldi. Sinema yaşantısının yanı sıra, sahne showlarında da çok başarılı oldu. İçkiyi çok seven Sadri Alışık, en iyi dostu Ayhan Işık'ın ölümünden sonra kendini iyice içkiye verdi. Karaciğer yetmezliğinden Amerika'ya giden Sadri Alışık Amerika'da yaşayan Türk doktoru Münci Kalayoğlu tarafından ameliyat edildi ve sağlığına kavuştu. Sanat yaşamını televizyonda devam ettirdi.

  Sinemanın yanısıra şiir ve resimle de uğraşan Alışık, beş yüzün üzerinde filmde rol aldı. En son rolü ise Yengeç Sepeti adlı dizide baba rolüydü.


  [​IMG]

  Sadri Alışık 18 Mart 1995 yılında vefat etti. Sanatçının Anısına, eşi Çolpan İlhan tarafından kurulan Sadri Alışık Kültür Merkezi`nce her yıl Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri verilmektedir.

  [​IMG]

  [​IMG]
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Sadri Alışık Kimdir
 1. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  839
 2. ShReK
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  9,646
 3. aynsem
  Yanıt:
  2
  Gösterim:
  2,102
 4. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  911