Saçlarınız dökülmesin

'Kadınların Dünyası' forumunda eftelya tarafından 16 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]
  Saç dökülmesini önlemek için ne yapmalı

  Saçlarınız mı dökülüyor? Saç dökülmelerinin en önemli nedenlerinden biri olan stres, özellikle evlilik hazırlığı yapan çiftlerin en önemli problemi. Bu dönemde saç dökülmelerinin arttığını söyleyen uzmanlar Evlilik stresinin neden olduğu dökülmelerden kurtulmak için mineral içeren ve dökülmeyi engelleyen ürünler kullanılmalıdır diyor.Aslında saç dökülmesinin nedeni olarak gösterilen en yaygın neden aşırı kimyasal kullanımıdır. Saçların incelmesine ve zayıflamasına neden olan bu kimyasallar saç diplerini olumsuz yönde etkiler ve dolayısıyla saç dökülmesine neden olur. Eğer saçlarınızın yıpranmasını istemiyorsanız doğal ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu ürünlerdeki konsantre kimyasal miktarı daha az olduğundan korkunuzdan kurtulabilirsiniz.

  Sağlıklı yiyecekler tüketmek ve gerekli vitamin-mineralleri almak vücudunuz için oldukça önemlidir. Ve sağlıklı saçlar ancak sağlıklı bir vücutta bulunur. Bedeninizin ihtiyacını karşılamazsanız saç kökleriniz zayıflar ve dökülme hızı artar. Özelikle A ve E vitaminleri saçlarınızın sağlığı için çok önemlidir.

  Herhangi bir hastalığa yakalandığınızda ilaçlarınızı düzenli olarak kullanın. Aksi takdirde bedeniniz mikrop ve virüslerle savaşırken saçlarınızın ve saç kökleriniz için gerekli besin maddelerini kullanacaktır. Bu yüzden saç dökülmesi yaşayabilirsiniz.
  Saç dökülmesinin nedenlerinden biri de saçlarınızı sıkı bağlamaktır. Saçları çekerek ve sıkı bir şekilde bağlayarak yapılan modeller güzel görünse de saç köklerine ve yapısına zarar verir. Sonuç yine saçlarınızı kaybetmek olacaktır.

  Unutulmaması gereken diğer bir nokta da aşırı panik yapılmamasıdır. Normal şartlar altında sağlıklı bir kişinin saçlarının dökülme miktarı günde 50–100 kök arasında değişir. Ancak bunun üzerindeki saç dökülmeleri ciddiye alınmalı ve doktora başvurulmalıdır.

  Saç dökülmesini böyle önleyin. Bitkisel yöntemlerle saçların dökülmesini önlemek için işte öneriler;

  - Kalendula, papatya vb. karışımı kepeklerden arındırır ve saç köklerini güçlendirir.


  Kalendula - 2 yemek kaşığı

  Papatya - 2 yemek kaşığı

  Lavanta Çiçeği - 1 yemek kaşığı

  Kekik Otu - yarım yemek kaşığı


  Bitkilerin üzerine 1.5 litre kaynar su ekleyin, üzerini kapatıp 20 dakika demlemeye bırakın. Saçlarınızı bu karışımla yıkayın. Bu karışım açık renkli saçlar için uygundur. Saçları kepekten arındırır ve saç köklerini güçlendirir.  - Şerbetçiotu kozalağı, devetabanı vb. karışımı kepekleri temizler, kan dolaşımını hızlandırır, saç dökülmesini durdurur.


  Devetabanı yaprakları - 2 kaşık

  Meşe kabuğu - 2 kaşık

  Şerbetçi otu kozalağı - 2 kaşık

  Nane - 1 kaşık


  Bitkilerin üzerine 2 litre kaynar su ekleyin, üzerini kapatıp 2 saat demlendirin. Saçlarınızı bu karışımla yıkayın ve kurutmadan kendi halinde kurumaya bırakın. Bu karışım için ikinci bir reçete daha var: bitkilerin üzerine 1 litre kaynar su ekleyin, 1 saat demlendirin, soğutup süzün, saçlarınıza ve saç diplerinize pamuk yardımıyla uygulayın, saçlarınızı eşarp veya atkıyla sarın, 15-20 dakika bekletin. Daha sonra kalan karışımı saçlarınızın tamamına yedirin, kurumaya bırakın.


  - Isırgan otu kökü ve Latin çiçeği meyveleri karışımı – kan dolaşımını hızlandırır ve kepek oluşumunu önler.


  Eşit miktarda ısırgan kökü ve latin çiçeği meyvelerini karıştırın, 0.5 litre alkol ekleyin, 1 ay bekletin. 5 günde bir şişeyi çalkalayarak karıştırın. Haftada 2 defa bu karışımı saçlarınıza uygulayın.


  - Isırgan otu saç derisi kaşıntısına karşı.

  250 ml elma sirkesini kaynama derecesine kadar ısıtın (ama kaynatmayın) ve içine bir avuç dolusu ince kıyılmış ısırgan otu yaprağı ekleyin ve soğuyana kadar demlendikten sonra süzün. Saçları kafa derisine masaj yaparak durulayın.

  -Devetabanı, papatya ve sarı kantaron karışımı haftada 2-3 defa kullanılır.

  Devetabanı yaprakları - 2 yemek kaşığı

  Sarı kantaron - 1 yemek kaşığı

  Papatya - 1 yemek kaşığı


  Bitkileri karıştın, 1 litre sıcak su ekleyin, demlendirin, soğumaya bırakın. Bir pamuk yardımıyla saç derisine uygulayın. Saçlarınızı yıkamadan kurumaya bırakın, bu karışımı haftada en fazla 2-3 kez kullanabilirsiniz.


  internetten derleme​