Saçlarımı Nasıl Kıvırcık Yapabilirim ?

'Kişisel Bakım' forumunda anniccha tarafından 29 May 2010 tarihinde açılan konu

 1. Kıvırcık Saç Nasıl Yapılır
  Saçlarımı Nasıl Kıvırcık Yapabilirim
  Saç Kıvırcık Yapma Yöntemleri
  Saçalarıma Nasıl Bukle Yapabilirim  [​IMG]

  - Sağlıklı olması; yani yeterince beslenmiş olması gerekir. Çünkü sebum uzun saçı en uç noktasına kadar besleyemez. Bu nedenle her yıkamadan sonra saç tipine uygun bir bakım ürünüyle saçınıza bakım yapılması gerekir. Saça dipten uca kadar yapılacak bu bakım sayesinde kırıklar da önlenebilecektir.

  - Doğru kesimli olması gerekir. Saç ne kadar kısaysa o kadar fazla kıvrılacaktır. Bu nedenle bukleler için isteğiniz doğrultusunda bir kesim yaptırmanız da gerekir.

  Kıvırcık saçların beslenmesi ve yıpratıcı dış etkenlerden korunması gerekir. Saçlar kurumuşsa canlılığını yitirir ve istenmeyen şekilde, düzensiz kıvırcıklar haline dönüşür. Her ihtiyaç için muhteşem ürünler çözüm sağlamaktadır:

  - Nemli ortamlarda saçınız istenmeyen şekilde kıvrılıyor mu? Gündüz kremleri gibi derinlemesine işleyen bir serum kullanın. Bukleleri ağırlaştıran yağlı ürünlerden kaçının.

  - Kıvırcıklarınız düzensiz mi? Ayaklanan buklelerinizi “styling yani şekillendirme ürünleriyle alt edebilirsiniz.

  - Kıvırcıklarınız hafifliklerini mi yitirmiş? Onlara hafifliklerini tekrar kazandıracak bir güç vermek için nemlendirici bir ürün kullanın ama fazla ağır sabitleyicilerden kaçının.

  - Kıvırcıklarınız havalı değil mi? Defrize edici bir jel yardımıyla saçınızdaki kırıkları iyice düzeltin bigosu bulunmayan fönleri hiçbir zaman kullanmayın. Bu tip fönler kıvırcıkların tüm esnekliğini yok eder.

  Saçınızı duşta ıslatın, bir havluyla kurulayın, hafif bir masajla saç şekillendirme ürününü hemen uygulayın. Saçınız çok kıvırcıksa onları fırçalamayın ve sakın bigosuz bir fön kullanmayın. Saçınıza canlılık ve parlaklık kazandırmak için bir serum da kullanabilirsiniz.
  Kıvırcık saçlar kuru oldukları için genellikle cansız ve sönük görünür. Bu nedenle doğru hareket şampuan uygulamasından sonra yapılacak bir bakımdır. Sirkeli suyla durulama yaparak saça canlılığı yeniden kazandırılabilir. Bunların dışında şekillendirme ürünleri de kırıkları düzelterek saça canlılık kazandırır.

  Kıvırcıkların sağlığını ve saçın tatlı parlaklığını korumak için permalı saçlara daha özenli bir bakım uygulamak lazımdır. Bu durumda da saçın genel sağlığı için kuruluğa karşı savaşı sürdürmek ve zayıf düşen saçı kuvvetlendirmek şarttır. Bunun için tavsiye edilen şey haftada bir, kuru saça maske uygulamak ve bir saat maskeli durduktan sonra saçı iyice durulamaktır.


  Eğer kuaföre gidecek zaman bulamıyorsanız evde de buna
  yakın buklelere sahip olabilirsiniz. Bunun için iki yöntem var.

  Parmak yardımıyla saç sarma Bunun için öncelikle ıslak saçlarınızı iki üç
  santimlik tutamlara ayırın. Ayırdığınız tutamları parmağınız yardımıyla sarın ve bir
  pense ile tutturun. Daha sonra hafif bir sprey yardımıyla kalıcı
  hale getirin.

  Bigudi yöntemi Önce saçınızı nemlendirin. Daha sonra tepede
  toplayarak düzgün bir şekilde ayırın. İçe ya da dışa nasıl
  bir kıvrım istiyorsanız ona göre saç tutamlarını bigudi ile sarın.
  Kendinden telli bigudi ile sarıyorsanız bu teli dikkatli takmanız gerekir
  ki saçta istenmeyen bir iz bırakmasın. Daha sonra saçınızı açın
  ve şekil verin.
   
 2. Cevap: Saçlarımı Nasıl Kıvırcık Yapabilirim ?

  waLa ßén maşa kuLLanıom çok qüzéL oLuo qerçi çoqunLukLa düz yapıom
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 29 May 2010
 3. Cevap: Saçlarımı Nasıl Kıvırcık Yapabilirim ?

  Saçım düz arada kıvırcık yapmak güzel oluyo zaten her gün erken kalkıp okula gitmeden önce 1 saat saçımla uğraşıyorum..Her gün farklı model olsun diye denemediğim yol kalmadı:)