Saçlarım Uzamıyor

'Kişisel Bakım' forumunda anniccha tarafından 29 May 2010 tarihinde açılan konu

 1. Saçlarım Çabuk Uzamıyor
  Saçlarım Çok Kırılıyor
  Saç Uzatmak İçin Bitkisel Bakım Kürü


  [​IMG]

  Saç köklerimiz saç tellerine hayat veren organlarımızdır. Saç köklerimiz normal koşullarda saç tellerine yeni kısımlar ekliyerek saçları uzatırlar.
  Günümüzde saç yapımını hızlandıracak bir çözüm henüz bilinmemektedir.
  Bazı ilaçların kullanımı beslenme bozuklukları stress gibi faktörlere bağlı olarak saç uzamasında yavaşlama olasıdır.
  Saç köklerinin beslenmesini bozan durumlarda da saç uzaması yavaşlar. Sigara yine damaraları büzücü etkisi ile kan dolaşımını bozan ve besinlerin oksijenin hücrelere ulaşımını engelleyen bir faktördür.
  Dikkat edilecek olursa saç uzamasını olumsuz yönde etkileyen faktörler yaşantımızda sık karşılaştığımız faktörler. Saçlarının hızlı uzamasını isteyen kişileride etkileyen faktörlerdir.
  Saç yapımı ile ilgili olarak bazı vitaminlerin önemli olduğu günümüzde biliniyor. Ancak bu vitamin ve mineraller günlük beslenmemiz yolu ile zaten alınan vitaminlerdir. Zaman zaman takviye olarak bu tip vitaminlerden almak eksiklik varsa düzeltir.
  Saçların uzamasını hızlandırmak için yapılacak en iyi şey saçların uzamasını azaltan faktörler ile savaşmaktır.
  Sağlıklı beslenme özellikle sebze ve meyvaların ağırlıklı olduğu beslenme tarzları bol su içmek düzenli ve yeterli uyku çok önemlidir.
  Stress yine salgılattığı adrenalin gibi hormonlar yolu ile damarlarda daralmaya yol açar ve saç köklerinde beslenmeyi bozar. Stresi düşürecek önlemlerde saç uzması açısından önemlidir.
  Sigara içerdiği nikotin ve karbon mono oksit gazı ile olumsuz etkileri olan bir faktördür. Nikotin damarları daraltırken karbon mono oksit gazı kanda oksijen taşınmasını bozarak hücre beslenmesini bozarlar. Yeterli besin ve oksijen alamayan saç köklerinin normal üretimlerini yapması zordur. Saç derisine uygulanacak sıcak havlular hafif masajlar bu bölgede dolaşımı arttıtacak ve saç köklerinin normal beslenmesini sağlayacaktır.

  Saçın Uzamasında Etkili Bitkiler

  Papatya : Saçların sağlıklı uzamasını destekler.
  Isırganotu: Saç uzamasını destekler ve saç dökülmesini azaltır.​

  Bu bitkileri suda kaynatın, soğumasını bekleyin ve saçınıza dökün.

  Saçın Uzamasına Yardımcı Olan Vitamin & Besleyiciler

  • C Vitamini özellikle turunçgil meyve ve suları, brokoli ve yeşil biber gibi taze meyve ve sebzelerde bulunur.
  • B Kompleksi Et, balık, karaciğer, buğday tohumu, peynir, süt ve yumurta gibibesinlerden alınır. Protein de aynı zamanda saçlarınızı güçlendirir.​

  Diğer Yardımcı Öneriler

  • Saç kesimi : Evet,bu devrede küçük bir gerçek var ki o da saçkesiminin saçlarınızı uzatmaması! Kırıkları önlemek için saçlarınızıuçlarından kestirmeniz sadece saçlarınızı sağlıklı gösterir .O yüzdenher altı haftada bir düzelttirmelisiniz.
  • Tarama : Saçlarınızı çok fazla taramanız saçlarınızı yıpratır.Yağların kafa derinizden saç uçlarına kadar yayılması için saçlarınızıtaramanıza gerek yok. Kafa derinizi en az şekilde taramanız, saçlarınuzamasını hızlandırır, kan dolaşımını teşvik etmeye yardımcı olur.
  • Kafa Derisi Masajı: Saçların uzamasına çok yararı vardır. Duştaykensaçlarınıza besleyici uygulayın ve 3-5 dakika yuvarlak hareketlerlemasaj yapın. Bu, kan dolaşımını teşvik ederek,saçların daha parlakuzamasını sağlar.
  • Egzersiz: Tüm sağlığınız için çok büyük bir etkendir.m e t abolizmave kan dolaşımınızı hızlandırarak saçların uzamasında etkilidir. ​