Saçlarım neden uzamıyor?

'Kadınların Dünyası' forumunda Habibe tarafından 19 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu


 1. Saçlarım neden uzamıyor?

  [​IMG]
  Uzun saçlar pek çok güzel bayanın hayalidir. Ama malesef her saç öyle kolay kolay uzamıyor. Gerek dış koşullar gerekse yaşam tarzı saçların geç uzamasına neden olabiliyor.

  Stres, üzüntü gibi psikolojik sorunlar saçların uzamasını etkileyebiliyor. Vücudun bu gibi durumlarda verdiği tepki ve salgıladığı hormonlar damarların daralmasına neden olmakta ve bu da saç diplerinde ki damarları da etkilemektedir.

  Sağlıksız beslenme ve su tüketiminin az olması yine saçların geç uzamasına neden olabilmektedir. Bunun yanında hareketsiz bir hayat tarzı yine saç uzamasını etkilemektedir.

  Çevre şartları, yanlış saç bakımı gibi nedenler saçların geç uzamasına neden olur. Saçlarınızı ne çok sıcak ne de çok soğuk suyla yıkayın. Kuru saçları taramak yerine nemlendirerek taramayı tercih edin. Çok fazla fön, boya gibi işlemlerden uzak durun. Özellikle genç kızların her gün evde düzleştirici gibi aletlerle şekil verdikleri saçlar çabuk kırılmakta ve uzaması gecikmektedir.

  Saçlarınızı düzenli aralıklarla kestirin. En azından uçlarından 1 cm’lik bir kısmı 6 ayda bir kestirin. Böylece saçlarınız canlanacak ve daha çabuk uzayacaktır. Evde kolaylıkla hazırlayacağınız saç maskeleri de yine saç bakımında önemli rol oynamaktadır.

  Eğer saçlarınızın çabuk uzamasını istiyorsanız saçlarınıza ihtiyacı olan ilgiyi göstermelisiniz. Unutmadan söyleyelim saçlarınızı çok sıkı bağlayarak köklerinin zayıflamasına neden olmayın. Bu durum saç dökülmelerine neden olabilmektedir.