Saçlara Zarar Veren Hatalar

'Kadınca' forumunda zamaneanne tarafından 26 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]  Kadının ayrılmaz parçası nedir diye soracak olursak ilk sırada saçları alıyor herhalde. Ancak birçok kişi saçına bakım ve biçimlendirme sürecinde zarar verir; bunun farkında bile olmaz. Saçlar için en zararlı şeyler şunlardır:

  Saçları Tersten taramak ve kabartmak: Tersten taramak ve kabartmak son derece zararlıdır; çünkü saçın kütiküllerin ters yönünde çekilmesine neden olur; sonunda bunların çıkmasına ve iç kodeksin açıkta kalmasına yol açıyor.

  Saçları Aşırı tarama: Zaman içinde aşırı tarama ve fırçalama (özellikle ıslak saçı) hassas kütikül tabakasının kalkmasına ve kimi uç durumlarda soyulmasına neden olabilir.

  Isıtılan aletler: Fazla sıcak olan ya da ıslak saçta kullanılan aletler saçın kaynamasına neden olabilir, saçın zayıflamasına ve cansızlaşmasın yol açar. Kalıcı izler bırakabir ve kırılmaya zemin hazırlar. Islak saç üzerine asla seramik cihazlar kullanmayın. Mümkünse saçı makineyle kurutmayın.

  Kullanılan Yanlış aletler: Yanlış tarak ve fırçaları kullanmak (geniş dişli bir tarak en iyisidir), özellikle kırılgan, kimyasal işlem görmüş saçlar söz konusu olduğunda, kütikül tabakasını geniş parçalar halinde kaldırabilir; cansız ve donuk saçlara neden olabilir.