Saçlar neden çok çabuk yağlanır?

'Kadınca' forumunda Habibe tarafından 18 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Saçlar neden çok çabuk yağlanır?

  [​IMG]
  Kadın ve erken pek çok kişinin ortak sorunudur aslında saç yağlanması. Ancak hep kuru ve yıpranmış saçlar konu edilir hem ürün reklamlarında hem de arkadaş sohbetlerinde.

  Sabahları uyandığınızda aynaya korkarak bakıyorsanız ve her sabah duş almak zorunda kalıyorsanız bu ciddi bir problem sayılır. Çünkü gün içerisinde hem iş ortamında hem de arkadaş ortamında zor anlar yaşamanıza neden olabiliyor yağlı saçlar.

  Peki her gün yıkadığınız halde saçlar neden çabuk yağlanır?

  Aslına bakılırsa sorun saçta değildir. Çünkü yağlı saç diye birşey yoktur. Sorun saçlı deridedir. Saçlı derinin yağlanması doğal olarak saçları da etkilemekte ve saçlarda yapış yapış bir görüntüye neden olmaktadır. Genellikle düz saçlı kimselerde daha çok görülen saç yağlanması, gün içerisinde saçlı deriden salgılanan yağ hızla saça etki eder. Kıvırcık saçlarda ise yağ sorunu daha az görülür çünkü yağ saçlara doğru yavaş ilerlemektedir.

  Saç yağlanmasının pek çok farklı nedeni olabilmektedir. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Genetik olarak görülen saç yağlanmaları
  • Strese bağlı yağlanma
  • Dengesiz beslenme
  • Aşırı yorgunluk
  • Yanlış seçilmiş şampuan ve saç kremi
  • Yanlış beslenme
  • İklim şartları
  Eğer saçlarınızda aşırı yağlanma görüyorsanız bunun ciddi sorunları da olabilmektedir. Örneğin saçlarda dökülme gibi. Ayrıca saçlı deride görülen bir mantar problemine de sebep olabilmektedir. Saçlarda kepeklenme ve egzema yine saçlı derideki yağlanmanın sonucu olabilir.

  Eğer böyle bir problemle karşı karşıya iseniz öncelikle yapmanız gereken şampuanınızı değiştirmek olmalıdır.