Saçkırığı için tedavi yöntemleri

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 24 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Saçkırığına evde kendimiz uygulayabileceğimiz tedavi yöntemleri nedir.sackırığı en erken hangi tedavi yöntemiyle geçer.

  Saç Dipleri İçin Masaj: Sağlıklı saçlar sağlıklı saç köklerinden çıkmaktadır. Saç köklerinin bulunduğu kafa derisine düzenli olarak masaj yaparak kan dolaşımını düzenleyebilir ve saç diplerinin saha çok oksijene kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Bu masaj ayrıca oldukça etkili bir stres gidericidir. Masajın daha etkili olması ve kafa derisiyle saç diplerinin iyi bir şekilde nemlendirilebilmesi için doğal yağlar olan hindistancevizi yağı, zeytinyağı, badem yağı kullanabilirsiniz. Kafa derinize bu yağlar ile masaj yaptıktan sonra bir duş bonesi takarak yarım saat bekleyin ve sonra bol şampuan yıkayın ve durulayın. Haftada 2 kere yapacağınız bu bakım ile saç kırıklarının oluşmasını geciktirebilirsiniz.

  Nemlendirici Şampuanlar: Saçtaki kuruluk saç kırıklarının oluşma nedenlerinden biridir. Bu yüzden nemlendiricili bir şampuan kullanarak saç dipleri ve saç tellerinin yeterince nemli olmasına özen gösterin. Nemlendirici bir şampuan ve doğal malzemelerle üretilmiş bir saç kremi ile bakım yapabilirsiniz. Ancak saçların şampuanla çok sık olarak yıkanması da saç kırıklarına yol açabileceği için her gün şampuanlamak yerine günaşırı ya da haftada 3 kez şampuan kullanabilirsiniz.

  Uygun Bir Bakım Kremi: Saç kırıklarını engellemek için en iyi ürünlerin başında saç bakım kremleri gelmektedir. Saç bakım kremi seçerken doğal ürünlerle yapılmış olanları tercih etmenizi öneririz. Şampuandan sonra saç kremini saçlarınıza masaj yaparak uygulayın ve hemen durulamayın. 3-5 dakika bekledikten sonra çok sıcak olmayan ılık hatta biraz soğuk suyla saçlarınızı durulayın.

  Saç Kırıkları İçin Bakım Tavsiyeleri

  Saç uçlarını gereğinden fazla kırılıyorsa saç kurutma makinesi, saç düzleştiriciler gibi ısıyla saça şekil veren makineleri kullanmayı bırakmalı hiç olmazsa azaltmalısınız.

  Her zaman saçları doğal olarak kurumaya bırakmak en iyi seçenek olacaktır. Ancak saç kurutma makinesi kullanmanız gereken bir durumdaysanız makineyi orta sıcaklığa ayarlayın ve asla saçlarınıza çok yaklaştırmayın.

  Saç kırıkları için başka bir tavsiyede saçlarınızı ıslakken taramayın veya fırçalamayın. Saçlarınızı fırçalamak için tamamen kurumasını bekleyin. Ayrıca gerektiğinden fazla saç fırçalamak saç kırıkları oluşmasına neden olabilir.

  Tüm saç kırıkları için bakım yöntemleri saç uçlarında kırıkların oluşmasını geciktiren ancak oluşmasını tamamen engellemeyen yöntemlerdir. Piyasada özellikle kırıklar için üretilen kozmetik ürünleri bulmanız mümkün. Bu ürünleri satın almadan önce iyi bir araştırma yapmanızı ve içerdiği maddeleri öğrenmenizi tavsiye ederiz. Saç kırıklarından kurtulmak ve saçınızın sağlıklı olarak uzamasını istiyorsanız düzenli olarak kırıkları aldırmalısınız.