saçkıran nedenleri

'Sağlık Rehberi' forumunda anniccha tarafından 14 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Saçkıran Nedir?
  Saçkıranın Nedenleri Nelerdir?
  Saçkıran Tedavisi

  Saçkiran saçli deride, kas, kirpik ve vücudun tüyle kapli bölgelerinde kil kaybi yapan bir hastaliktir. En sik saçli deride görülür. Saçli deride yama veya bozuk para seklinde saçsiz kalmis alanlar görülür. Bu saçsiz alanlar bir tane veya çok sayida olabilir. Saçkıran hastaliginda nadiren tüm saçli deride kil kaybi olabilir. Hatta hastalik tüm vücuttaki tüylerin dökülmesi seklinde görülebilir.

  Saçkiran en sık çocuk ve genç eriskinlerde görülür. Hastalarin %60'i 20 yas altindadir. Saçkiran hastaliginda %10-30 oraninda aile öyküsü bulunabilir.

  Hastalığın yenilen gıdalarla bir ilişkisi yoktur.Diğer sağlık problemlerinde olduğu gibi hastalık stresli bir olaydan sonra meydana gelebilir...

  Saçkiran hastaliginin nedeni bilinmemektedir. Ancak stresin saçkiranda önemli rol oynadigi düsünülmektedir. Saçkiran hastalarinda tiroit problemleri yani guatr ve kansizlik siklikla görülebilmektedir. Ancak bu hastaliklar saçkiranin nedeni degil , siddetlendiren faktörlerdir.

  Saçkiranin hastalik seyri genellikle iyilesme ile sonuçlanir. Saçkiran hastaligi ortaya çiktiktan sonra %30 hastada 6 ay içinde iyilesme olabilir. 1 yil içinde ise %50 oraninda iyilesme görülebilir.

  Erken yasta baslayan ve yaygin saç dökülmesi olan hastalarda saçkiran hastaliginin iyilesmesi diger hastalar göre daha güç olabilir.

  Saçkiran hastalarinin %10-20' sinde tirnak bozukluklari görülebilir. Tirnak kalinlasmasi, tirnak yüzeyinde çukurcuk ve çizgiler baslica tirnak bozuklularidr. Saçkiranda tirnak bozukluklari hastaligin seyrinin siddetli olacaginin bir bulgusudur.

  Saçkiran hastalarinda rutin yapilan laboratuar testleri yoktur. Ancak özellikle çocuklarda tiroit testleri yapilmalidir.

  Saçkıran için bitkisel Tedavi

  * Saçkıran: Tedaviye hastalıklı yerdeki saçları traş etmekle başlanır. Saçlar haftada en az iki kere yıkanır.

  * Saçkıran için 6 bardak suya bir avuç kepek konur kaynatılır. Süzülür. Suyuna bir bardak taze sıkılmış limonsuyu konur saçlar yıkanır.

  *Saçkıran için Bir kahve fincanı yeni sıkılmış kuru soğan suyu ile bir çorba kaşığı zeytinyağı karıştırılır hasta yerlere sürülür.

  *Saçkıran için: 7 ceviz içi çıkarıp yıkayın ve ufalayın. Külün üzerine ceviz, bir tutam ezilmiş mazı, bir tatlı kaşığı toz çam sakızı, eritilmiş bal mumu, eritilmiş zift ve 2 çorba kaşığı zeytinyağı konur yoğrulur. Başı küllü su ile yıkayıp sonra hasta yere yapılan karışım sürülür. *Saçkıran için: Bir miktar taze ak kızıl ağaç yaprağı mikserden geçirilir. Bir tülbent yardımıyla suyu sıkılıp elde edilen öz suyu hastalıklı bölgeye sürülür.

  *Saçkıran için: Bir litre suyun içine toz haline getirilmiş bir avuç defne tohumunu içindeki su bitip lapa olana kadar kaynatın. Tülbenten süzün lapayı hastalıklı yere sürün.
   
Yükleniyor...