Saçkıran Nasıl Geçer

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Belinay tarafından 1 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Saçkıran Nasıl Geçerilir  Saçkıran Nasıl Tedavi Edilir

  Saçkıran kişinin kendi bağışıklık sisteminden kaynaklanan, nadir bir saç hastalığıdır. Bu hastalık toplumun %1′inde belli boyutlarda görülmektedir. Saçkıran, saç dökülmesine yol açarken farklı şekillerde görülebilir,

  Başta tek bir noktada, veya başın farklı birkaç noktasında görülebilir.


  Saçkıran Tedavisi

  Ne yazık ki hastalıkta kesin çözüm sağlayabilecek tedavi yoktur. Hastalık yavaş bir şekilde kendiliğinden iyileşebilir. Bazen yeni gelen saçlar beyaz veya gri renktedir, daha sonra orijinal renklerine dönerler.
  Saçsız alana kortizon enjekte edilmesi saçların çıkışını hızlandırabilir. Bu tedavi intralezyonel kortizon enjeksiyonu olarak bilinir. Saçlardaki yeniden büyüme sadece enjeksiyon yapılan yerde görülür. Bu tedavi yeni alanlarda saç dökülmesini engellemez. Bununla beraber saçlar çıkmaya başlarsa ilave olarak yapılan enjeksiyonlar saçların çıkmasına yardımcı olur.

  [​IMG]

  Hastalığın tedavisinde bir çok farklı alternetif yöntem kullanılır. Fakat bu tedavilerin sonuçları değişkendir. Bazı losyonların kullanılması bazı kişilerde saçların çıkmasına neden olmaktadır. Bu amaçla kortizonlu ilaçlar kullanılabilir.