Saç Nezlesi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Saç Nezlesi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

  [​IMG]


  Daha sık bayanlarda rastlanan, saç diplerinin iğne gibi batması ile belirtileri görünen önlenmediği zaman çok ciddi saç dökülmelerine yol açan bir saç derisi rahatsızlığıdır. Bunun nedeni ise bayanların saçlarının daha uzun ve çok sık olmasıdır.

  Saç Nezlesinin Nedenleri Nelerdir

  Halk arasında daha sık saç nezlesi olarak anılan, saç derisinde kaşıntı, yanma ve iğne ucu gibi batmalara neden olan bu rahatsızlık en başlıca sebepleri ise saçların oldukça sıkı bağlanmasıdır. Saçların yukarı veya aşağıya doğru çok sıkı bağlanması hem saç köklerinin, hem de saç derisinin hava almasını engelleyerek, bu kısımların dengesini bozar. Bu tip durumlarda ise tamamen kopma veya dökülmeler meydana gelebilir. Saç nezlesinin bir başka nedeni ise, özellikle uzun saçlı bayanlar saçlarını yıkadıktan sonra kurutmamalarıdır. Nasıl insanlar yıkandıktan sonra kurumadığı takdirde, rüzgarlı bir havada nezle oluyorsa, saçlarda saç nezlesi olabilmektedir.

  Ayrıca saçlara her gün fön çekmek ya da bol jöle ile şekil vermek rahatsızlığa neden olan faktörler arasındadır. Fön ile verdiğiniz hava sıcak olsa da saç diplerine olumsuz etki verecektir. Saçların köklerine çok yakın sürülen jöle veya benzeri kozmetik ürünler saç derisinin sürekli soğuk olmasını, ve böylece saç diplerinin üşüyerek zarar görmesine neden olabilir.

  Saç Nezlesi Nedir, Belirtileri Nelerdir?
  Halk arasında genelde saç nezlesi olarak bilinen hastalık, aslında Rapunzel hastalığı veya prenses hastalığı da denmektedir. En belirgin özelliği ise saç derinde yani kıl köklerinde ağrı ve yanma hissi olmasıdır. Eğer fak edildiği anda önlem alınmaz ise ileri dönemlerinde saç diplerinde yara ve aşırı dökülmeler ile karşılaşılabilir. Tıpta bir hastalık olarak nitelendirilmeyen, fakat çok sık karşılaşılan bu rahatsızlığın maalesef şuan bir tedavisi bulunmuyor. Hastalığa neden olan etkenlerden kaçınmanız yeterli olacaktır. Eğer yaptığınız önlemler bir işe yaramıyorsa hemen bir doktora görünmenizi tavsiye ediyoruz.

  Saç nezlesine yakalanmamak için veya yakalandığınız zaman kısa sürede kurtulmanız için saç bakımına özen göstermelisiniz.

  Banyo sonrasında saçlarınızı havlu ile iyice kurulamanız iyi olacaktır. Özellikle bayanlar saç derisini yakacak modellerden, daha rahat edecekleri bir modele geçmelidir.