Saç İçin Gerekli Besinler

'Kişisel Bakım' forumunda EyLüL tarafından 20 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Saç İçin Gerekli Besinler Neler
  Saç İçin Gerekli Besinlerin Adları
  Saç İçin Gerekli Besinler Hakkında Bilgiler

  Sağlıklı saçlar için gerekli olan 10 yiyeceğin neler olduğunu öğrenmek için sizin için hazırladığımız listeye göz atın
  Sağlıklı saçlar sağlıklı beslenme çok alakalı bu yüzden sağlıklı saçlara kavuşmak için aşağıda belirtilen isimleri verilen besinlerden gerekdiği kadar tüketmelisiniz

  İstiridye: İstiridyeler daha çok afrodizyak etkileri ile biliniyor olabilirler ama aynı zamanda sağlıklı bir saç için de işe yarayabilirler. Bunu kim sevmez? Saçlara yararlarındaki anahtar ise, RealAge.com.tr olarak size her zaman bahsettiğimiz, çok güçlü bir antioksidan olan çinko. Eğer istiridyelere, akşam yemeği tabağınızda düzenli olarak yer vermiyorsanız yine de umutsuzluğa düşmeyin. İhtiyacınız olan çinkoyu fındık ve tahıllara ek olarak, kuzu ve sığır etinden de alabilirsiniz.

  Düşük Yağlı Süt Ürünleri: Y ağı alınmış süt ve yoğurt gibi düşük yağlı süt ürünleri mükemmel birer kalsiyum (saç gelişimi için çok önemli olan bir mineral) depolarıdır. Ayrıca bu ürünlerin içinde bulunan su ve kazein de yine iki büyük protein kaynağıdır. Saçınıza iyi gelecek bir şeyler yemek istiyorsanız evden çıkmadan önce çantanıza daha sonradan atıştırmak üzere bir kap yoğurt ya da süzme peynir atın. Hatta ekstra Omega-3 yağı ve çinko için, bunlara biraz tahıl veya fındık da ekleyerek saçınıza sağlanacak yararı katlayabilirsiniz.


  Somon Balığı : İş güzellik sağlayan yiyeceklere geldiğinde, somon balığının tahtını sallamak güç. Omega-3 yağları asitleriyle dolu olmasının yanı sıra, bu yüksek kaliteli protein kaynağı ayrıca B-12 vitamini ve demir yönünden de son derece zengin. Eğer vejeteryansanız bitkisel bazlı Omega-3 yağları için günlük diyetinize bir veya iki çorba kaşığı ketentohumu katın.

  Koyu Yeşil Sebzeler: Ispanak, tıpkı pazı ve brokoli gibi, vücudunuzun sebum üretmek için ihtiyaç duyduğu A ve C vitamini açısından zengin bir kaynaktır. Saç folikülleriniz tarafından saklanan yağlı içeriği, vücudunuzun doğal saç kremidir. Koyu yeşil sebzeler aynı zamanda demir ve kalsiyum da sağlarlar.

  Fasulye: Barbunya ve mercimek gibi baklagillerin, sizin saç sağlığı diyetinizin önemli bir parçası olmaları gerekiyor. Bu gibi yiyecekler sadece saçın gelişmesine yardım eden bitkisel proteinler içermiyorlar, aynı zamanda geniş bir demir, çinko ve biyotin kaynağıdırlar. Biyotin eksikliği nadiren de olsa saçın kırılgan olmasına neden olabiliyor.

  Fındık: Brezilya fındıkları doğadaki en büyük selenyum kaynaklarından biridir. Selenyum kafa derinizin sağlığı açısından önemli bir mineraldir. Cevizler ise Omega-3 yağ asidi içerirler bu da saçınıza yarar sağlar. Aynı zamanda tıpkı bademler ve yer fıstıkları gibi müthiş bir çinko kaynağıdırlar. Çinko eksikliği saç dökülmesine yol açabilir. Sözün özü fıstığın saçınızın sağlığı için hazırladığınız menüde olmasına dikkat edin.

  Tavuk: Tavuk ve hindilerin tüyleri olabilir ancak yüksek kalitedeki protein içerikleri sizi arzu ettiğiniz sağlıklı saçlara kavuşturacaktır. Dr. Giancoliye göre yetersiz ya da kalitesiz proteinle, kişi zayıf ve kırılmış saç sorunlarıyla boğuşabilir. Ayrıca genel protein eksikliği de saç renginin kaybına yol açabilir. Kümes hayvanları ayrıca yüksek bio-ayarlanılırlıklı demir içerir bu da vücudunuzun bu demirden hemen ve kolayca faydalanabilmesi anlamına gelir.

  Yumurta: Eğer sağlıklı saç için yiyorsanız, çırpılmış, haşlanmış ya da pişmiş yumurta olması fark etmez, yumurtalar nasıl servis edilirse edilsinler en büyük protein kaynaklarından biridirler. Ayrıca bizi güzel gösterecek B-12 vitamini ve biyotin gibi besleyiciler de içerirler.

  Tahıllar: Tam tahıllı ekmek ya da tahılla güçlendirilmiş mısır gevreğine dalın. Bu gibi yiyecekler saçlar için yararlı olan demir, çinko ve B vitaminleri içerirler. Tam tahıllı bir atıştırma ayrıca, öğlen zamanı enerjiniz yarıya inmişken ve akşam yemeğine daha saatler varken başvurabileceğiniz bir öğündür.

  Havuç: Havuçlar içlerindeki A vitamini sayesinde gözlere iyi gelmelerinin yanı sıra kafa derisine de yarar sağlarlar. Kafa derisinin sağlıklı olması, parlak ve göz alıcı saçlar için olmazsa olmaz olduğuna göre, diyetinize atıştırmalık olarak veya salataya katarak, havuç dahil ederseniz akıllılık etmiş olursunuz.

  [​IMG]